Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przerwano posiedzenie komisji ws. finansowania z budżetu wystawy w CSW

0
Podziel się:

Sejmowa komisja kultury, której tematem miało być finansowanie z budżetu
państwa wystawy w CSW i pokazanego tam kontrowersyjnego dzieła "Adoracja Chrystusa", została
przerwana na wniosek PiS. Powodem złożenia wniosku była nieobecność ministra kultury.

Sejmowa komisja kultury, której tematem miało być finansowanie z budżetu państwa wystawy w CSW i pokazanego tam kontrowersyjnego dzieła "Adoracja Chrystusa", została przerwana na wniosek PiS. Powodem złożenia wniosku była nieobecność ministra kultury.

"Sprawa finansowania z budżetu państwa działań polegających na obrażaniu uczuć religijnych innych osób czy też znieważaniu publicznie przedmiotów czci religijnej lub miejsc przeznaczonych do publicznego wykonywania obrzędów religijnych" - to temat posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, której posiedzenie zaplanowano na wtorek.

Chodzi m.in. o niedawną wystawę "British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i znajdującą się tam pracę Jacka Markiewicza "Adoracja Chrystusa" z 1993 r. Wzbudziła ona krytykę posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Na wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji został zaproszony minister kultury; w jego zastępstwie przyszedł jednak dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w MKiDN Zenon Butkiewicz.

Posłanka PiS Elżbieta Kruk złożyła wniosek o przerwanie komisji, uzasadniając, że PiS wnioskowało o obecność ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, a nie - dyrektora jednego z departamentów.

Przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) tłumaczyła z kolei, że nieobecność ministra spowodowana jest wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów, w którym minister kultury uczestniczył. Ostatecznie posiedzenie komisji po kilkunastu minutach zostało przerwane.

Jak powiedziała PAP Iwona Śledzińska-Katarasińska, zgodnie z datą złożonego wniosku o zwołanie posiedzenia komisji i regulaminem sejmowym, posiedzenie musi się odbyć do 22 grudnia. (PAP)

agz/ mlu/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)