Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przesłanie Kongresu "Polska - Rosja. Trudne tematy"

0
Podziel się:

Chęć kontynuowania spotkań bilateralnych i potrzebę stworzenia środowiska
upowszechniającego osiągnięcia kultury i nauk humanistycznych Polski i Rosji wyrazili uczestnicy
Kongresu Naukowego "Polska - Rosja. Trudne tematy", zakończonego w czwartek w Krakowie.

Chęć kontynuowania spotkań bilateralnych i potrzebę stworzenia środowiska upowszechniającego osiągnięcia kultury i nauk humanistycznych Polski i Rosji wyrazili uczestnicy Kongresu Naukowego "Polska - Rosja. Trudne tematy", zakończonego w czwartek w Krakowie.

W trzydniowych obradach uczestniczyło ponad 100 naukowców - z Polski, Rosji i innych krajów. Dyskutowali o tym, jak ważne momenty w historii narodów polskiego i rosyjskiego są widziane przez historyków w obu krajach i ukazywane w literaturze oraz w filmie. Rozmawiano także o możliwość porozumienia i współpracy.

"W naszym przekonaniu merytoryczny dialog jest najlepszą drogą do wzajemnego zrozumienia" - napisali uczestnicy kongresu we wspólnym przesłaniu.

Przypomnieli, że w latach 2009 i 2010 odbyły się, kolejno w Moskwie i Krakowie, dwa kongresy polsko-rosyjskie, poświęcone pamięci i narracji historycznej o trudnych problemach w stosunkach między dwoma narodami.

Jak podkreślili, w efekcie tych spotkań stworzona została "platforma wymiany myśli polskich i rosyjskich przedstawicieli nauk humanistycznych, zainteresowanych rozwojem dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Rosją".

"Liczba poruszanych problemów, jakość dyskusji i atmosfera obu tych spotkań pozwala stwierdzić, że ukształtowała się podstawa do dalszego rozwoju kontaktów intelektualnych. Wyrażamy gotowość i chęć ich kontynuacji w postaci cyklicznych bilateralnych spotkań przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych" - zadeklarowali uczestnicy krakowskiego Kongresu.

Zaproponowali objęcie tym dialogiem także grup młodzieży z obu krajów - chodzi m.in. o organizowanie wymian młodzieży akademickiej. Postulują też, by wspólne prace badawcze i dyskusje doprowadziły do powstania środowiska upowszechniającego osiągnięcia kultury i nauk humanistycznych Polski w Rosji i Rosji w Polsce.

"Podczas obrad padła także propozycja, by intelektualiści i studenci z obu krajów dbali o miejsca pamięci naszych obydwu narodów. Chodzi nie tylko o cmentarze i miejsca kaźni, ale o przywracanie zbiorowej pamięci miejsc związanych z działalnością naukowców, inżynierów, artystów - Polaków w Rosji i Rosjan w Polsce" - powiedział PAP dr Łukasz Sroka z biura organizacyjnego Kongresu.

Kongres zorganizowały: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne, Rosyjski Instytut Kulturoznawstwa, Muzeum Historii Polski, Stałe Przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk przy Rosyjskiej Akademii Nauk, Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny, Instytut Humanistyczno-Społeczny w Moskwie oraz Katedra UNESCO przy Wydziale Sanktpetersburskiego Instytutu Kulturoznawstwa w Moskwie (PAP)

wos/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)