Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przesłuchania finałowe Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

0
Podziel się:

142 wykonawców z Polski, Ukrainy i Białorusi weźmie udział w
rozpoczynających się w czwartek w Będzinie (Śląskie) przesłuchaniach finałowych XIX
Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek - największej takiej imprezy w Polsce.

*142 wykonawców z Polski, Ukrainy i Białorusi weźmie udział w rozpoczynających się w czwartek w Będzinie (Śląskie) przesłuchaniach finałowych XIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek - największej takiej imprezy w Polsce. *

Przesłuchania potrwają do soboty, koncert finałowy zaplanowano na niedzielę. Wśród wykonawców są 43 solistki, 11 solistów, 37 zespołów wokalnych, 18 zespołów wokalno - instrumentalnych, 23 chóry, 5 duetów, 3 schole i 1 trio. Łącznie to 1854 osoby. Zostały one wyłonione podczas grudniowych eliminacji, które odbyły się w 33 ośrodkach w Polsce, dwóch na Ukrainie oraz jednym na Białorusi.

"To największy w Polsce przegląd kolędowy oraz największy festiwal dla amatorów. Fenomen tej imprezy polega na bardzo silnej w Polsce tradycji sakralnej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia, w tym zwyczaju kolędowania. Kolędy wszyscy znają, pamiętają z dzieciństwa, one budzą pozytywne skojarzenia nawet u osób deklarujących dystans do Kościoła" - powiedział PAP rzecznik prasowy festiwalu Jarosław Ciszek.

Wkonawców będzie oceniać jury w składzie: prof. Marta Kierska-Witczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ks. dr Zenon Kołodziejczak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz dr Michał Sławecki z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Laureatów poznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się 20 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Jest przygotowywany we współpracy z artystami z Teatru Dzieci Zagłębia, reżyseruje go Tomasz Kowalski. Po raz pierwszy będzie miał multimedialną oprawę - zaplanowano pokazy zrealizowanych wcześniej krótkich filmów.

Jak podkreślił Jarosław Ciszek, zorganizowanie kilkudniowego pobytu tak dużej ilości osób to także mobilizacja całej lokalnej społeczności. Uczestnikom z daleka zapewniono bezpłatne noclegi w szkołach lub u będzińskich rodzin, a także bezpłatne obiady.

Istniejący od 1994 r. festiwal powstał z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy parafii św. Trójcy w Będzinie, debiutował jako impreza regionalna. (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)