Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przesłuchania konkursowe Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej

0
Podziel się:

Koncert sześciu chórów parafialnych z województwa podlaskiego oraz chóru z
Czarnogóry, rozpoczął w środę przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Festiwalu"Hajnowskie Dni
Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce (Podlaskie).

Koncert sześciu chórów parafialnych z województwa podlaskiego oraz chóru z Czarnogóry, rozpoczął w środę przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Festiwalu"Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce (Podlaskie).

Przesłuchania konkursowe potrwają do piątku w hajnowskim soborze św. Trójcy, w sumie weźmie w nich udział ponad dwadzieścia chórów m.in. z Polski, Białorusi, Czarnogóry, Niemiec, Litwy i Rosji. Laureaci wystąpią w sobotę w trzech koncertach galowych, w Hajnówce i Białymstoku.

Festiwalowi towarzyszy cykl imprez, m.in. koncertów w różnych miastach regionu i poza nim, koncerty plenerowe czy wystawy. To m.in. wystawa ikon w Hajnowskim Domu Kultury pt. "Ikona - Panie wysłuchaj modlitwy mojej".

Dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz podkreślił, że zarówno muzyka cerkiewna, jak i ikona, są sztuką sakralną. "Muzyka jest dla ucha, ikona dla oka, ale jedno i drugie oddziałuje przede wszystkim na wnętrze człowieka, czyni człowieka lepszym" - powiedział.

Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że duża część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Impreza ma bowiem podkreślać religijny charakter tej muzyki. Głównie dla nich, we wtorek w soborze św. Trójcy odbyły się warsztaty śpiewu cerkiewnego.

Organizatorzy hajnowskiego festiwalu podają, że to jego 31. edycja. Choć impreza pod nazwą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej organizowana jest od 2002 roku, podkreślają jednak ciągłość festiwalu w Hajnówce, bo taki - choć pod inną nazwą - odbywał się w tamtejszym soborze od wielu lat.

Do 2001 roku był w regionie jeden festiwal muzyki cerkiewnej odbywający się w Hajnówce, doszło jednak do nieporozumień i obecnie są to dwie imprezy dla miłośników śpiewu cerkiewnego - jedna w Hajnówce, druga w Białymstoku.

Cerkiew patronuje festiwalowi w Hajnówce. Z inicjatywy zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy powstał społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej", które go organizują. Pomagają w tym m.in. miejscowe samorządy.

W tym roku ta impreza została wyróżniona medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny". Otrzymała także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.

W połowie maja w Białymstoku rozpocznie się 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012". To festiwal pod tą nazwą przez wiele lat odbywał się w Hajnówce. W 2003 roku - gdy Cerkiew wycofała swoje poparcie organizatorom tej imprezy, co oznaczało m.in. brak możliwości koncertowania w soborze św. Trójcy - został jednak przeniesiony do stolicy województwa podlaskiego.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Ocenia się, że mieszka tam około połowy wszystkich osób wyznania prawosławnego w naszym kraju, których liczbę szacuje się na 550-600 tys. (PAP)

rof/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)