Notowania

wiadomości
27.04.2011 17:17

Przesłuchania w wątku dot. organizacji lotu - także w czerwcu

# dochodzą informacje o zakończeniu przesłuchania i planowanych przesłuchaniach w czerwcu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje o zakończeniu przesłuchania i planowanych przesłuchaniach w czerwcu #

27.04. Warszawa (PAP) - Przesłuchania świadków w postępowaniu dotyczącym organizacji lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. będą odbywać się także w czerwcu - poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Prokuratorzy chcą przesłuchać 80 osób, ale nie wykluczają, że liczba ta wzrośnie.

Rzeczniczka prasowa tej prokuratury, prok. Renata Mazur, powiedziała PAP, że planowane są przesłuchania po dwóch świadków dziennie, więc można przypuszczać, iż przesłuchanie wszystkich będzie trwało około 40 dni roboczych. "Prokuratorzy rozsyłają do świadków wezwania na czerwiec" - dodała.

W środę około godz. 16 zakończyło się przesłuchanie drugiego ze świadków. Pierwszy został wysłuchany we wtorek. "Ponieważ w środę przesłuchiwać mógł tylko jeden prokurator spośród dwóch wyznaczonych do tej sprawy, przesłuchana została tylko jedna osoba; było to długie przesłuchanie, trwało około sześciu godzin" - powiedziała prokurator.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy, we wtorek przesłuchany został jeden z funkcjonariuszy BOR

Prokuratura nie chce ujawniać żadnych szczegółów dotyczących świadków, zaznaczając, że prokuratorzy prowadzący śledztwo zastrzegli, by tego nie czynić. "Mogę jedynie powiedzieć, że w ramach postępowania przesłuchiwani będą m.in. pracownicy Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Narodowej oraz funkcjonariusze BOR" - dodała. Pytana, czy przesłuchany zostanie m.in. szef kancelarii premiera Tomasz Arabski, powiedziała, że nie może tego wykluczyć.

Prokuratura nie wykluczyła również, że wśród przesłuchiwanych będą wojskowi. "Zgodnie z prawem jest to możliwe, jeśli będziemy przesłuchiwać ich w charakterze świadków. Nie możemy im stawiać zarzutów" - dodała.

Prok. Mazur powiedziała też, że do prokuratury wpływają już pierwsze partie dokumentów w związku z kwestiami organizacji lotów. Prokuratura w połowie kwietnia informowała, że o niezbędne dokumenty zwróciła się do blisko 40 instytucji - w tym kancelarii: prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu; oraz MON, MSZ, BOR i BBN.

Śledczy z prokuratury Warszawa-Praga badają ewentualną odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych niebędących żołnierzami. Wątek dotyczy okresu od września 2009 r. do 10 kwietnia 2010 r. i badana jest w nim sprawa ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie i BOR w związku z wizytami w Katyniu premiera Donalda Tuska (7 kwietnia 2010 r.) i prezydenta Lecha Kaczyńskiego (10 kwietnia).

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do prowadzenia tego śledztwa wyznaczono w praskiej prokuraturze okręgowej prokuratorów Józefa Gacka i Wojciecha Skórę, którzy od lutego zapoznawali się z aktami śledztwa WPO w Warszawie. Prokurator Gacek jest szefem zespołu śledczego. (PAP)

mja/ pru/ malk/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz