Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Przeszłość" Asghara Farhadiego i "Polski film" od piątku w kinach

0
Podziel się:

Dramat "Przeszłość" - nowy film twórcy nagrodzonego Oscarem "Rozstania"
irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, oraz komedia "Polski film", nakręcona przez reżysera z
Czech Marka Najbrta, z czeskimi aktorami w rolach głównych, trafią w piątek do kin w Polsce.

bEstEHhN

Dramat "Przeszłość" - nowy film twórcy nagrodzonego Oscarem "Rozstania" irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, oraz komedia "Polski film", nakręcona przez reżysera z Czech Marka Najbrta, z czeskimi aktorami w rolach głównych, trafią w piątek do kin w Polsce.

"Przeszłość", poruszający dramat psychologiczny, skonstruowany z precyzją thrillera, był jednym z największych odkryć ostatniego festiwalu w Cannes - zwraca uwagę polski dystrybutor filmu.

"Fascynujący, z prawdziwą intelektualną siłą", "doskonale wyreżyserowany i zagrany", "hipnotyzuje i zachwyca grą aktorską" - tak nowy obraz Asghara Farhadiego ocenili krytycy z "The Guardian", "The Hollywood Reporter" i "Daily Telegraph".

bEstEHhP

Wśród odtwórców głównych ról w "Przeszłości" (film jest produkcją francuską) są aktorzy z Francji: znana z "Artysty" Michela Hazanaviciusa Berenice Bejo oraz Tahar Rahim, który wystąpił w nagradzanym "Proroku" Jacquesa Audiarda.

Bohaterowie filmu Farhadiego, Ahmad i - grana przez Bejo - Marie, nieformalnie zakończyli swój związek cztery lata temu. Po długiej rozłące mężczyzna przylatuje do Paryża, aby ostatecznie podpisać dokumenty i, tym samym, doprowadzić sprawę rozwodową do końca. Marie potrzebuje tych formalności, aby móc wejść w nowy związek małżeński z Samirem (Rahim).

Spotkanie nabiera dramatyzmu, gdy Ahmad dowiaduje się, że atmosfera w domu Marie jest daleka od normalności. Z każdą chwilą kolejne tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw i odciskają swoje piętno na życiu wszystkich bohaterów.

W "Polskim filmie" w reż. Marka Najbrta wystąpili popularni aktorzy czescy. Komedia - będąca wspólną produkcją Czech i Polski - opowiada o artystach z Czech, którzy kręcą film nad Wisłą i przeżywają niekiedy absurdalne przygody.

bEstEHhV

Samych siebie zagrali w "Polskim filmie" aktorzy Pavel Liszka, Tomasz Matonoha, Josef Polaszek i Marek Daniel, znani polskim widzom z takich nagradzanych produkcji, jak: "Dzikie pszczoły" (reż. Bohdan Slama), "Sex w Brnie" (reż. Vladimir Moravek), "Na złamanie karku" (reż. Jan Hrebejk), "Szczęście" (reż. Bohdan Slama), "Butelki zwrotne" (reż. Jan Sverak), "Gorejący krzew" (reż. Agnieszka Holland) czy "Protektor" (reż. Marek Najbrt). Oprócz Czechów, w obsadzie komedii są Polacy, m.in. Katarzyna Zawadzka i Krzysztof Czeczot.

Historia zaczyna się, kiedy Liszka, Matonoha, Polaszek i Daniel postanawiają spełnić marzenie i nakręcić razem film. Projekt finansuje polski koproducent, Głowacki (w jego roli Czeczot), reżyserią zajął się kolega aktorów - Budar, rolę kierownika produkcji przejął natomiast inny znajomy.

Praca nad filmem przeobraża się dla bohaterów w... walkę o życie pośród beskidzkich szczytów. Doprowadzają do tego m.in.: próby kręcenia scen z Brna w Krakowie, alter ego Daniela, bełkotliwa wymowa Liszki oraz finansowe matactwa Matonohy. Na dodatek Liszka zakochuje się w polskiej aktorce, Kasi (Katarzyna Zawadzka).

"Polski film" to "opowieść o przyjaźni i absurdzie w życiu aktora, balansującego na linie pomiędzy rzeczywistością a ułudą", historia niczym "kulturowy gulasz, w którym mieszają się stereotypy, obserwacje, ludzkie charaktery, symbole i przywary współczesnego świata" - zwraca uwagę polski dystrybutor komedii. Reżyser Marek Najbrt określił siebie jako miłośnika "konfrontacji z absurdem".

bEstEHhW

W piątek na polskie ekrany wejdzie również film science fiction "Riddick" (produkcja amerykańsko-brytyjsko-kanadyjska, reż. David Twohy) z Vinem Dieselem w roli głównej. Tytułowy bohater, Riddick - czyli budzący grozę wojownik i zbiegły więzień, zdradzony, pozostawiony na odległej, spalonej słońcem, niebezpiecznej planecie - walczy o przetrwanie z drapieżnymi bestiami. Musi też wrócić na swoją rodzimą planetę, Furię, i ocalić ją od zagłady.

W obsadzie, oprócz Diesela, są m.in. Karl Urban i Jordi Molla.(PAP)

jp/ ls/

bEstEHiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)