Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przewoźnik: w Kobryniu powstanie największy polski cmentarz wojenny na Białorusi

0
Podziel się:

W Kobryniu na Białorusi powstanie największa
w tym kraju kwatera wojenna Polaków poległych tam we wrześniu 1939
r. w walkach z Niemcami i Sowietami - poinformował w piątek PAP
sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej
Przewoźnik.

W Kobryniu na Białorusi powstanie największa w tym kraju kwatera wojenna Polaków poległych tam we wrześniu 1939 r. w walkach z Niemcami i Sowietami - poinformował w piątek PAP sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

Rada poinformowała, że udało się ustalić nazwiska 17 poległych w walkach o Kobryń żołnierzy.

O odnalezieniu w rejonie Kobrynia (40 km od graniczącego z Polską Brześcia) miejsc pochówku żołnierzy polskich poległych w walce z Niemcami o miasto, a później - w walce z oddziałami sowieckimi i grasującymi tam bandami komunistycznymi - Przewoźnik powiedział PAP w czwartek w Miednoje (Rosja). Uczestniczył tam w uroczystościach z udziałem delegacji potomków pomordowanych przez NKWD policjantów. Delegacji przewodził wicepremier Grzegorza Schetyna.

"Ekipa pracuje w tamtym rejonie od kilku dni, znalazła kolejne miejsca kryjące szczątki polskich żołnierzy" - mówił Przewoźnik dodając, że po dziesięcioletniej przerwie Polska i Białoruś powróciły do realizacji umowy o dwustronnej współpracy w sprawie grobów.

W piątek sekretarz rady podał, że na podstawie odnalezionych wojskowych nieśmiertelników zidentyfikowano nazwiska poległych żołnierzy. Są to: kapral pchor. Ewaryst Zajkowski (ur. 1910), szer. Ludwik Lipa (ur. 1914), szer. Stanisław Motyka (ur. 1907). Większość innych odnalezionych szczątków nie była możliwa do identyfikacji z uwagi na brak mogących temu posłużyć indywidualnych przedmiotów.

Polegli to żołnierze, którzy zginęli w regularnych walkach, a także policjanci z rejonu Brześcia i Kobrynia, uczestniczący w walkach jako organizacja samoobrony broniąca miasta, która po zajęciu Kobrynia przez Niemców, a następnie Sowietów - wyszła z tego miasta i była zwalczana przez grasujące w tym terenie bandy komunistyczne. Archiwa Rady wskazują, że poległych może być ponad stu.

Specjaliści z ROPWiM, współpracujący na Białorusi z żołnierzami i oficerami 52. Specjalnego Batalionu Poszukiwawczego MON ustalili, że tuż po bitwie we wrześniu 1939 r. polskich żołnierzy pochował ks. Jan Wolski - proboszcz parafii w Kobryniu, który sporządził zachowaną do dziś listę.

Na podstawie relacji duchownego udało się ustalić nazwiska innych poległych w rejonie Kobrynia żołnierzy. Są to: kpr. Grzegorz Bulenierz (ur. 1914), starszy strzelec Wacław Jarczyński, strzelec Michał Kamiński (ur. 1907), Adam Kluskiewicz (ur. 1910), strzelec Józef Madziata (ur. 1912), strzelec Stanisław Mirończuk (ur. 1907), kpr. Wacław Olszewski, strzelec Aleksy Nalewajko (ur. 1914), strzelec Edmund Jan Sochonald (ur. 1913).

Z tej samej relacji ks. Wolskiego wynika, że w rejonie szpitalnej kaplicy w Kobryniu (dokładnego miejsca jeszcze nie zlokalizowano) spoczywają: ppor. rez. Stefan Janczewski (ur. 1906), strzelec Jan Grajewski, strzelec Józef Miot, strzelec Adam Ruszkiewcz (ur. 1910), strzelec Józef Telski i Marcin Wichrowski (ur. 1905).

Ekshumowane szczątki złożono w kościele pw. Zaśnięcia Marii Panny w Kobryniu. Po zakończeniu prac mają być pochowane przy kościele, obok grobów żołnierzy polskich poległych w 1920 r. Cały kompleks będzie największym na Białorusi Polskim Cmentarzem Wojennym. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)