Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przygotowania do powtórnego pochówku Mikołaja Kopernika we Fromborku

0
Podziel się:

Powtórny pochówek Mikołaja Kopernika we fromborskiej archikatedrze będzie
historycznym wydarzeniem - uważa metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. W poniedziałek podano
szczegóły uroczystości.

Powtórny pochówek Mikołaja Kopernika we fromborskiej archikatedrze będzie historycznym wydarzeniem - uważa metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. W poniedziałek podano szczegóły uroczystości.

Uroczystości pogrzebowe astronoma będą trwały trzy dni. Rozpoczną się w czwartek 20 maja o godz. 18.30 kiedy nastąpi uroczyste przeniesienie trumny Mikołaja Kopernika z zamku olsztyńskiego do archikatedry św. Jakuba w Olsztynie. O godz. 19 zostanie odprawiona msza św., której przewodniczył będzie bp toruński Andrzej Suski, a homilię wygłosi abp Ziemba.

Następnego dnia w piątek 21 maja o godz. 7 trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika, w honorowej asyście, wyruszy spod katedry św. Jakuba w Olsztynie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno i Braniewo do Fromborka. Wszystkie te warmińskie miasta związane są z działalnością Mikołaja Kopernika jako kanonika warmińskiego, administratora, lekarza i astronoma.

22 maja w sobotę o godz. 11 rozpocznie się w katedrze we Fromborku msza św. pogrzebowa. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a okolicznościową homilię wygłosi metropolita lubelski abp Józef Życiński. Po mszy św. trumna ze szczątkami Kopernika spocznie w miejscu pierwotnego pochówku pod posadzką w nawie bocznej fromborskiej katedry, obok ołtarza św. Krzyża, którym za życia opiekował się słynny astronom.

Jak wyjaśnił ks. infułat Jerzy Górny fundator nagrobka Kopernika, trumna ze szczątkami astronoma po mszy pogrzebowej zostanie złożona pod posadzką na głębokości 1,5 metra. W posadzce umieszczona zostanie szklana płyta o wymiarach 60 cm na 60 cm, przez którą będzie widać część trumny i portret trumienny Kopernika. Nagrobek, który został zainstalowany w ubiegły piątek ma wysokość około 3 metrów. Widać na nim heliocentryczny model wszechświata. Znajduje się na nim także po polsku i po łacinie napis Mikołaj Kopernik oraz wypowiedziane przez astronoma zdanie: "Chrystus jest sprawcą naszego zbawienia".

Ks. Górny przypomniał, że kilka lat temu zainicjowane przez prepozyta kapituły warmińskiej bp. Jacka Jezierskiego oraz pracowników Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku badania archeologiczne w katedrze we Fromborku, doprowadziły do odkrycia miejsca pochówku wielkiego astronoma i zidentyfikowania jego szczątków. Badaniami archeologicznymi kierował prof. Jerzy Gąssowski. Badania porównawcze DNA kości i materiału genetycznego w postaci włosów znalezionych w starych rękopisach używanych przez astronoma potwierdziły, że pochowane przy ołtarzu św. Krzyża w katedrze we Fromborku szczątki należą do Kopernika.

Kopernik przez ponad 40 lat opiekował się jako kanonik ołtarzem św. Krzyża. Przy tym ołtarzu został pochowany 24 maja 1543 roku (zmarł 21 maja 1543 r.)

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że miasto także włącza się w historyczne uroczystości. Relacje z uroczystości pogrzebowych będzie można oglądać na telebimach umieszczonych na dziedzińcu olsztyńskiego zamku, gdzie w latach 1516 - 1521 Kopernik mieszkał i prowadził obserwacje astronomiczne. Wieczorami zamek zostanie oświetlony iluminacją. Odbędą się inscenizacje wydarzeń historycznych z czasów Kopernika. W muzeum czynna będzie wystawa rękopisów astronoma, udostępnionych przez Archiwum Archidiecezji Warmińskiej.

Powtórny pogrzeb Kopernika zostanie poprzedzony międzynarodową konferencją naukową 20 i 21 maja na uniwersytecie warmińsko-mazurskim w Olsztynie. Będzie ona poświęcona dziejom warmińskiej kapituły katedralnej oraz jej najwybitniejszemu przedstawicielowi Mikołajowi Kopernikowi.(PAP)

ali/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)