Notowania

giorgio napolitano
24.03.2013 17:42

Przywódcy Niemiec i Włoch oddali hołd ofiarom hitlerowskich zbrodni

Prezydenci Niemiec i Włoch, Joachim Gauck i Giorgio Napolitano, uczcili w niedzielę pamięć ofiar hitlerowskich zbrodni w Toskanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dyjuk/Reporter)

*Prezydenci Niemiec i Włoch, Joachim Gauck i Giorgio Napolitano, uczcili pamięć ofiar hitlerowskich zbrodni w Toskanii. Gauck powiedział, że _ pojednanie nie może oznaczać niepamięci _. Hołd ofiarom hitlerowców oddano także w Rzymie. *

Przywódcy obu państw uczestniczyli w ceremonii w miejscowości Sant'Anna di Stazzema koło miasta Lucca, gdzie w sierpniu 1944 roku w zbiorowych egzekucjach dokonanych przez SS zginęło 560 osób, w tym 130 dzieci.

- _ Zbrodnie popełnione tu nie mogą zostać z powodu swego nieopisanego okrucieństwa zapomniane _ - mówił prezydent Niemiec. - _ Ofiary tych zbrodni mają prawo do pamięci, bo nie są anonimowe, mają imiona, które musimy pamiętać _ - dodał.

Joachim Gauck zwracając się do Giorgio Napolitano podkreślił: - _ Chciałem przyjechać tutaj, do Sant'Anna di Stazzema razem z panem; wiem, że walczył pan z nazizmem i faszyzmem _. Gauck położył nacisk na to, że zasługą 87-letniego prezydenta Włoch jest _ braterstwo _ między obu krajami; mówił też o potrzebie _ czczenia cudu pojednania _.

Napolitano powiedział w swym wystąpieniu, że pamięć i oddawanie hołdu ofiarom jest _ formą zbiorowego, najwyższego poczucia sprawiedliwości, której czasem nie można znaleźć w sądach _. Słowa te uznano za nawiązanie do odrzucanych przez niemiecki wymiar sprawiedliwości wniosków o zadośćuczynienie dla włoskich ofiar hitlerowskich zbrodni.

Niemcy są chronione immunitetem przed pozwami ofiar zbrodni nazistowskich, składanymi w zagranicznych sądach, co potwierdził Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze.

Giorgio Napolitano zapewnił też, że _ my nie zapominamy występków faszyzmu, hańby i katastrofy, w którą faszyzm wciągnął Włochy _. Rano włoski prezydent wraz z przewodniczącymi obu izb parlamentu złożył wieniec w Rowach Ardeatyńskich (Fosse Ardeatine) w Rzymie, gdzie 24 marca 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali 335 Włochów, wśród nich wielu Żydów, w odwecie za akcję partyzantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent skrytykował niemieckiego polityka - _ Włochy będą nadal poczuwać się do odpowiedzialności za Europę _- powiedział Napolitano.
"Rynki finansowe chcą stabilnego rządu" Wszystkim zależy na rządzie, który będzie w stanie kontynuować gospodarcze reformy zapoczątkowane przez premiera Mario Montiego.
Sondaż: Tylko 3 procent ufa partiom politycznym To rezultat fali skandali finansowych i afer kryminalnych w ugrupowaniach i władzach regionów kraju.
Tagi: giorgio napolitano, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz