Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przyznano nagrody honorowe Związku Kompozytorów Polskich

0
Podziel się

jak podał w komunikacie
Związek Kompozytorów Polskich - powinno być: Ruta Staneviciute
#

bEgCgsIB

jak podał w komunikacie Związek Kompozytorów Polskich - powinno być: Ruta Staneviciute #

08.07. Warszawa (PAP) - Brytyjczyk Paul Patterson i Litwinka Ruta Staneviciute zostali laureatami honorowych nagród Związku Kompozytorów Polskich (ZKP) przyznawanych za promocję polskiej muzyki współczesnej na świecie - poinformowała w środę PAP Marta Skotnicka-Karska z ZKP.

Nagrody zostaną wręczone laureatom we wrześniu podczas festiwalu "Warszawska Jesień".

bEgCgsID

Paul Patterson, prof. Królewskiej Akademii Muzycznej w zakresie kompozycji, jest zaliczany do grona najwybitniejszych kompozytorów brytyjskich. W swoim dorobku ma utwory orkiestrowe, chóralne, kameralne i solowe.

ZKP doceniło go za "popularyzowanie polskiej muzyki współczesnej oraz wspieranie polskich twórców".

Za swoje zasługi dla promocji polskiej muzyki prof. Patterson został już w˙1987 roku uhonorowany przez Ministerstwo Kultury odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej".

Muzykolog Ruta Staneviciute jest prezesem Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Litwy oraz wykładowcą Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie.

bEgCgsIJ

Honorowa nagroda ZKP została jej przyznana za "działania na rzecz przełamywania barier w recepcji polskiej muzyki współczesnej i polskiej myśli muzykologicznej na Litwie".

Staneviciute jest związana z polskim życiem muzycznym od ponad 20 lat. Aktywnie uczestniczy w festiwalach polskiej muzyki współczesnej i współorganizuje polsko-litewskie konferencje muzykologiczne.

Muzykolog publikowała na Litwie artykuły na temat polskiej muzyki współczesnej, natomiast w Polsce ukazały się jej prace dotyczące recepcji muzyki polskiej na Litwie.

Honorowe nagrody ZKP są przyznawana od 1971 r. Wyróżnienie to ustanowiono w 25-lecie istnienia związku. (PAP)

bEgCgsIK

jjj/ abe/ bk/

bEgCgsJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)