Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznano sześć tytułów Rolnik - Farmer Roku 2010

0
Podziel się:

Sześć tytułów Rolnik - Farmer Roku 2010 i statuetki "Złotego Jabłka"
przyznano najlepszym gospodarstwom rolnym, ogrodniczym i przedsiębiorstwom rolniczym w piątek na
gali ogólnopolskiego konkursu w Warszawie. To XVII edycja ogólnopolskiego konkursu.

Sześć tytułów Rolnik - Farmer Roku 2010 i statuetki "Złotego Jabłka" przyznano najlepszym gospodarstwom rolnym, ogrodniczym i przedsiębiorstwom rolniczym w piątek na gali ogólnopolskiego konkursu w Warszawie. To XVII edycja ogólnopolskiego konkursu.

W grupie gospodarstw rodzinnych do 50 hektarów najlepsi okazali się Danuta i Stanisław Chmielewscy, prowadzący 25 ha gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła rasy Limousin w Oszkiniach koło Puńska (podlaskie). Stado liczy 45 krów. Gospodarstwo współpracuje z Zespołem Szkół Rolniczych w Sejnach.

Maria i Ryszard Klimczyk z Poręby w woj. śląskim wygrali w kategorii gospodarstw rodzinnych od 50 do 100 ha. Rolnicy mają 74 krów mlecznych, które dają rocznie PO ponad 10 ton mleka. W gospodarstwie prowadzone są praktyki studenckie i szkolenia dla rolników.

Wśród największych gospodarstw rodzinnych - powyżej 100 ha - tytuł Rolnik - Farmer Roku otrzymali Barbara i Andrzej Gaik z Chełma w woj. łódzkim. Ich farma liczy 756 ha i prowadzi hodowlę trzody chlewnej i uprawę roślin paszowych. W gospodarstwie hodowanych jest ponad 600 loch. Rocznie sprzedawanych jest ok. 50 loch hodowlanych i 10 tys. tuczników o masie 115 kg. Produkcja pasz jest skomputeryzowana - komponenty są automatycznie ważone, śrutowane i mieszane.

W kategorii gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu tytuł otrzymał Kazimierz Furczoń z Leśnicy w woj. małopolskim, który ma ekologiczne gospodarstwo - 120 ha użytków zielonych. Wypasa na nich owce i produkuje siano. Stado owiec liczy 150 matek.

Tytuł Rolnik - Farmer Roku otrzymują też rolniczych przedsiębiorstw produkcyjnych. W tej grupie najlepsze okazało się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe ZIEMAR Krystyny i Zbigniewa Ziejewskich z Szwarcenowa w woj. warmińsko-mazurskim. Firma zajmuje się produkcją drobiarską - tuczem brojlerów. Rocznie sprzedaje 240 tys. kurcząt, 20 tys. gęsi i ok. 30 tys. indyków. Gospodarstwo liczy 1 tys. 076 ha, na których uprawiane są rzepak, pszenica, pszenżyto, jęczmień, owies i kukurydza. W firmie organizowane są doświadczenia polowe, pokazy i szkolenia.

W grupie rolniczych przedsiębiorstw hodowlanych najlepsi okazali się Tadeusz Ziółkowski i Jan Szkudlarczyk zarządzający od 11 lat Ośrodkiem Hodowli Zarodowej GARZYN z Krzemieniewa w woj. wielkopolskim. Ośrodek specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, owiec i trzody chlewnej i gospodaruje na 3 tys. 267 ha. Stado podstawowe krów mlecznych liczy 1130 sztuk, które dają po ponad 10 ton mleka rocznie

GARZYN utrzymuje też ponad 600 loch i sprzedaje rocznie ok. 200 knurków i ok. 1 tys. loszek hodowlanych oraz ponad 10 tys. tuczników. Hodowane są też owce - 175 matek. Większość jagnięciny eksportowana jest do Włoch.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie "Polski Klub Rolnik - Farmer Roku" działające na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Konkursowi patronują minister rolnictwa i Agencja Nieruchomości Rolnych.(PAP)

ago/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)