Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSEW za utrzymaniem systemu tzw. zielonych certyfikatów

0
Podziel się:

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Jarosław Mroczek
uważa, że nie należy zmieniać obecnego systemu wsparcia dla producentów energii ze źródeł
odnawialnych - tzw. zielonych certyfikatów. Przygotowywana jest ustawa o odnawialnych źródłach
energii.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Jarosław Mroczek uważa, że nie należy zmieniać obecnego systemu wsparcia dla producentów energii ze źródeł odnawialnych - tzw. zielonych certyfikatów. Przygotowywana jest ustawa o odnawialnych źródłach energii.

PSEW obawia się nowych rozwiązań. Zielone certyfikaty potwierdzają, że energia została wytworzona ze źródeł odnawialnych. Certyfikatami można obracać na rynku. Kupują je te firmy energetyczne, które chcą spełnić ustawowe wymogi poziomu wytwarzania energii odnawialnej.

"O obecnym systemie zielonych certyfikatów wiem jedno - okazało się, że dobrze funkcjonuje. Z pewnością nie jest doskonały i jest drogi, co skutkuje wyższymi kosztami dla spółek dystrybucyjnych, ale ma też olbrzymią zaletę - przyciąga inwestorów" - powiedział PAP Mroczek we wtorek w Warszawie, podczas zorganizowanego przez PSEW Forum Energetyki Wiatrowej. "Pięć lat już pracujemy systemie zielonych certyfikatów. Teraz zbliżamy się do momentu, w którym ma szansę stać się systemem na prawdę rynkowym. Może nie warto tego zepsuć" - dodał.

Uczestniczący w forum wicedyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki Marek Kucharski powiedział, że projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) powinien w pierwszej połowie 2011 r. trafić pod obrady rządu. Wcześniej zostanie skonsultowany z organizacjami społecznymi - również ze Stowarzyszeniem - zapewnił.

Przygotowywana ustawa ma pozwolić na uzyskanie co najmniej 15-proc. udziału energii odnawialnej w zużyciu energii brutto do 2020 r. Pośrednie cele w projektowanym dokumencie, to 8,76 proc. do 2012 r., 9,54 proc. do 2014 r., 10,71 proc. do 2016˙r. i 12,27 proc. do 2018 r. Ustawa utrzyma zasadę, że operatorzy sieci energetycznych są zobowiązani do niezwłocznego, priorytetowego przyłączenia instalacji OZE - podał.

Kucharski powiedział, że nowe zasady wsparcia dla energii wytworzonej z OZE przygotowywane przez MG, będą zróżnicowane w zależności od nośnika energii odnawialnej, zainstalowanej mocy urządzeń generujących energię oraz daty włączenia do eksploatacji lub daty modernizacji. Kucharski zapewnił, że nowa ustawa ma gwarantować stabilność i długotrwałość wsparcia, by zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji. Nowe zasady wspierać będą rozwój rozproszonych źródeł energii odnawialnej i określą warunki zachowania praw już nabytych dla inwestycji zrealizowanych lub rozpoczętych, czas ich obowiązywania oraz pozwolą na zmniejszenie obciążeń dla odbiorcy końcowego - poinformował.

MG chce też, by w nowej ustawie zostały zapisane zasady sprzedaży nadwyżek energii z OZE do innych krajów.

Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej opowiada się za zachowaniem obecnych rozwiązań. W razie wprowadzenia zmian, domaga się od rządu utrzymania dotychczasowych zasad dla budowanych już instalacji, a stosowania nowych dopiero dla tych, które zostaną rozpoczęte w przyszłości. Według stowarzyszenia okres przejściowy powinien być dłuższy niż rok. Ustawa powinna też gwarantować niezmienność rozwiązań przez cały okres funkcjonowania inwestycji. Stowarzyszenie chce też, by określono progi wsparcia dla poszczególnych technologii odnawialnych źródeł energii w oparciu o transparentne publicznie analizy.

Prezes Mroczek podkreślał, że stowarzyszenie jest przeciwne możliwości instalowania w Polsce starych wiatraków. "To nie jest dobre rozwiązanie, starsze technologie są mniej sprawne energetycznie, technicznie będą pracować tylko kilka lat, a w tym czasie na Zachodzie powstaną wysokosprawne farmy" - argumentował. Nowe inwestycje oparte o urządzenia po raz pierwszy wprowadzone do użytku powinny dostawać 100 proc. pomocy publicznej, a nowe inwestycje korzystające z używanych urządzeń jedynie ułamek takiego wsparcia.

Stowarzyszenie domaga się też odrębnych regulacji dotyczących morskich elektrowni wiatrowych i uwzględnienie wyższych kosztów takich instalacji w wysokości pomocy publicznej oraz określenia zasad przyłączania morskich elektrowni wiatrowych do krajowego systemu energetycznego.(PAP)

ago/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)