Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Puńsk: Mniejszość litewska obchodzi rocznicę odzyskania niepodległości

0
Podziel się:

Przedstawiciele środowisk mniejszości litewskiej w Polsce wraz z ministrem
spraw zagranicznych Litwy obchodzą w niedzielę w Puńsku (Podlaskie) 20. rocznicę odzyskania
niepodległości przez Litwę.

Przedstawiciele środowisk mniejszości litewskiej w Polsce wraz z ministrem spraw zagranicznych Litwy obchodzą w niedzielę w Puńsku (Podlaskie) 20. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę.

W Domu Kultury Litewskiej w Puńsku odbyły się główne uroczystości rocznicowe oraz specjalny koncert z tej okazji. Wcześniej 11 marca w czwartek polscy Litwini obchodzili święto składając kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, który znajduje się we wsi Kompocie.

Jest to prawdopodobnie jedyny na świecie obelisk upamiętniający 11 marca 1990 roku, czyli dzień uchwalenia przez litewski parlament deklaracji o niepodległości Litwy, po półwieczu przymusowej przynależności do ZSRR.

W niedzielę Sejneńszczyznę odwiedził minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Azubalis. Najpierw pojechał do Sejn, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem ks.Antanasa Baranauskasa, walczącego w przeszłości o dobre stosunki polsko-litewskie. Potem minister udał się do Puńska na uroczystości rocznicowe.

To pierwsza wizyta nowego ministra spraw zagranicznych Litwy na pograniczu polsko-litewskim. Szef litewskiej dyplomacji pytany przez dziennikarzy o sprawę pisowni polskich nazwisk w dokumentach na Litwie, powiedział, że "są różne poglądy na tę kwestię" na Litwie.

"Dla nas polityków zawsze ważną sprawą jest jak na to patrzy całe społeczeństwo litewskie i żeby podejmować takie decyzje, zawsze musimy słuchać ich głosu" - powiedział PAP minister Azubalis.

Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Jednak według ostatniego spisu powszechnego - którego wyniki przez organizacje mniejszości narodowych z Podlasia są podważane - mniejszość litewska w Polsce liczy ok. 5,8 tys. osób. Największe skupiska Litwinów są w gminach Puńsk i Sejny.

W Puńsku jest liceum noszące od 1992 roku imię "11 Marca". Wszystkie zajęcia w tej szkole są prowadzone po litewsku. To jedyna taka szkoła średnia w Polsce. Znajduje się tam jedna z kopii deklaracji niepodległości Litwy, podpisana przez wszystkich ówczesnych litewskich posłów, podarowana Litwinom w Polsce. (PAP)

bur/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)