Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Putin: Ukraina musi sama wybrać, a UE niech unika retoryki

0
Podziel się

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Ukraina musi sama wybrać swą
przyszłość. Tak odniósł się do decyzji o wstrzymaniu przez Kijów przygotowań do podpisania umowy
stowarzyszeniowej z UE. Zaapelował do Unii, by unikała "drastycznych deklaracji".

bEpDrxbF

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Ukraina musi sama wybrać swą przyszłość. Tak odniósł się do decyzji o wstrzymaniu przez Kijów przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Zaapelował do Unii, by unikała "drastycznych deklaracji".

Na konferencji prasowej w Trieście we Włoszech we wtorek, komentując sytuację Kijowa, który musi zdecydować, czy chce zacieśnienia więzów z Rosją, czy z UE, Putin oświadczył: "Ukraina musi wybrać sama i sama podjąć decyzję".

Następnie podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowach z premierem Włoch Enrico Lettą rosyjski przywódca powiedział: "Prosiłbym moich przyjaciół w Brukseli, by powstrzymali się od drastycznych deklaracji, bo my, aby ich zadowolić, musielibyśmy zdusić całą gałąź naszej gospodarki". Słowa te uznano za bezpośrednie nawiązanie do sektora energetycznego.

bEpDrxbH

Władimir Putin poparł przedstawioną przez stronę ukraińską propozycję trójstronnych rozmów między Kijowem, Moskwą i Brukselą w celu rozwiązania kwestii relacji z UE.

"Trzeba odpolitycznić ten temat i przyjąć propozycję prezydenta Wiktora Janukowycza, by przedyskutować szczegółowo z udziałem trzech stron te wszystkie problemy" - mówił Putin.

Zaproponował też, by utrzymywano bezpośrednie kontakty między rosyjskim i ukraińskim światem biznesu oraz UE w celu omówienia spraw ekonomicznych.

Putin zapewnił też, że Rosja nie rozważa rewizji kontraktu w sprawie dostaw gazu na Ukrainę. Rosyjski Gazprom i ukraiński Naftogaz "mają umowę, która będzie obowiązywać jak sądzę do 2019 roku, a my nigdy nie mówiliśmy o zmianie kontraktu" - podkreślił prezydent Rosji.

bEpDrxbN

Premier Włoch Enrico Letta na wspólnej konferencji prasowej z Putinem oświadczył zaś, że błędem jest stawianie Ukrainy przed koniecznością wyboru między Rosją a Unią Europejską. To nie powinna być alternatywa - podkreślił. Zdaniem Letty Ukraina z racji swej historii i położenia geograficznego potrzebuje relacji z obiema stronami.

Letta wyraził zadowolenie ze znakomitej jego zdaniem współpracy gospodarczej z Rosją.

Podczas międzyrządowego szczytu w Trieście Włochy i Rosja podpisały 28 umów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

bEpDrxbO

sw/ mc/

bEpDrxci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)