Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin zapowiada budowę nowego ropociągu

0
Podziel się:

Powstanie druga, omijająca Białoruś, nitka Bałtyckiego Systemu Rurociągowego.

Putin zapowiada budowę nowego ropociągu
(PAP/EPA)

Druga nitka Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS-2) będzie zbudowana do Ust-Ługi z odgałęzieniem do rafinerii w Kiriszi w obwodzie leningradzkim - zapowiedział premier Władimir Putin.

Nowy rosyjski premier powiedział, że zaproponował Kazachstanowi udział w budowie BTS-2 i - jak stwierdził - prezydent Nursułtan Nazarbajew rozważa tę propozycję. - _ Jednym z dalszych kroków w rozbudowie infrastruktury rurociągowej tutaj, w północno-zachodniej części kraju, może być budowa nowego ropociągu kończącego się na terminalu nad Bałtykiem _ - powiedział Putin na spotkaniu w Ust-Łudze.

- _ Wyliczenia firmy Transnieft wykazały, że najbardziej korzystny jest wariant Uniecza-Ust-Ługa z odgałęzieniem do rafinerii w Kiriszi. Nowy naftociąg pozwoli na zwiększenie eksportu ropy i zróżnicowanie marszruty dostaw. Dodatkowym elementem jest utworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie wpływów z podatków do kasy tych rejonów, przez które przebiegnie ropociąg _ - podkreślił Putin. Zapowiedział, że przy budowie BTS-2 ściśle przestrzegane będą normy ekologiczne.

Rozwiewał też obawy, że nowa inwestycja może mieć kłopoty z dostawami surowca. Przypomniał, że rosyjskie firmy planują do 2015 roku wzrost wydobycia ropy naftowej o ponad 67 mln ton, co pozwoli całkowicie zapełnić BTS-2. Ropociąg zmniejszy też zależność Rosji od tranzytu ropy naftowej przez terytorium Białorusi rurociągiem _ Przyjaźń _.

O planach budowy BTS-2 w Moskwie poinformowano w styczniu 2007 roku, w czasie _ wojny naftowej _ z Białorusią. Dzięki tej inwestycji przepustowość terminalu w Primorsku miała wzrosnąć o 50 mln ton ropy rocznie. Docelowo planowano podwojenie przepustowości BTS - do 150 mln ton rocznie; obecnie wynosi ona - 75 mln ton.

BTS prowadzi z Unieczy, w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią znajduje się rozgałęzienie ropociągu _ Przyjaźń _, do portu Primorsk (dawniej Koivisto), w Zatoce Fińskiej.

Magistrala służy do tłoczenia ropy wydobywanej w Syberii Zachodniej do terminalu w Primorsku, położonego na północny zachód od Petersburga. Z Primorska ropa zabierana jest tankowcami do Europy.

Ewentualna rezygnacja przez Rosję z transportu ropy rurociągiem - _ Przyjaźń _ i skierowanie surowca do Primorska bądź Ust-Ługi zagrozi planom budowy ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Oznaczałoby to bowiem, że gdański Naftoport, zamiast ekspediować w świat ropę z regionu Morza Kaspijskiego, musiałby nastawić się na odbiór tego surowca.

Decyzja taka będzie też wymagać poważnych inwestycji w modernizację terminalu w Rostocku w północno-wschodnich Niemczech.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)