Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Racibórz: Rozpoczęła się ewakuacja części miasta

0
Podziel się

Ewakuacja części centrum oraz kilku dzielnic w północnej i wschodniej
części miasta rozpoczęła się w poniedziałek późnym wieczorem w Raciborzu (Śląskie). Powodem jest
nadchodząca z Czech fala powodziowa na Odrze.

bEiOwGLF

Ewakuacja części centrum oraz kilku dzielnic w północnej i wschodniej części miasta rozpoczęła się w poniedziałek późnym wieczorem w Raciborzu (Śląskie). Powodem jest nadchodząca z Czech fala powodziowa na Odrze.

O gromadzenie się od godz. 23 w wyznaczonych punktach władze miasta zaapelowały do mieszkańców fragmentu centrum i północnych oraz wschodnich części miasta - dzielnic Płonia, Ostróg i Markowice.

Ewakuowani powinni zabrać ze sobą: dokumenty, środki higieny, koc lub śpiwór i ew. potrzebne lekarstwa. Do ich transportu przewidziano autobusy komunikacji miejskiej. Wszystkie ewakuowane osoby trafią do miejskich placówek oświatowych, m.in. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Jordana.

bEiOwGLH

Według dyżurnego Miejskiego Centrum Reagowania, łącznie dzielnice wskazane do ewakuacji zamieszkuje 10-12 tys. osób, jednak ewakuacja dotyczy znacznie mniejszej liczby mieszkańców - zamieszkałych na terenach położonych najniżej.

O ewakuacji zdecydował w poniedziałek wieczorem prezydent miasta, wobec informacji o podnoszeniu się wód Odry. O godz. 20 w Raciborzu-Miedoni poziom tej rzeki wynosił 813 cm (o 213 przekraczając stan alarmowy), o godz. 22 sięgnął już 833 cm. W 1997 r. woda dotarła tam do prawie 10,5 m.

Jak podawało po południu starostwo powiatowe w Raciborzu, organa kryzysowe prognozowały zwiększenie się przepływu wody w Odrze do ok. 1900-2000 metrów sześc. na sekundę, a poziomu wody w Miedoni - do ok. 920 cm. Taki poziom wody powinien zmieścić się w obrębie wałów w gminie Racibórz, natomiast może zagrozić miejscowościom poniżej Raciborza.

Szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu Krzysztof Szydłowski w poniedziałek wieczorem poinformował PAP, że w związku z falą na Odrze rozpoczęto przygotowania do ewakuacji miejscowości Lasaki w gminie Rudnik. Gmina poinformowała już mieszkańców; wcześniej ewakuowano zwierzęta.

bEiOwGLN

Rozpoczęto także przygotowania do ewentualnej ewakuacji części mieszkańców miejscowości: Łęg, Turze, Zawada Książęca oraz Ciechowice. To wszystko wsie poniżej Raciborza.

Ok. godz. 20 w Raciborzu zamknięto most nad tzw. kanałem Ulgi, którym droga nr 919 z centrum miasta wiedzie do Markowic i dalej w stronę miejscowości Rudy - w kierunku Gliwic. Wieczorem rozpoczęto zabezpieczanie mostu - poprzez obudowanie jego konstrukcji workami. (PAP)

mtb/ mag/

bEiOwGMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)