Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Biskupów Diecezjalnych obradowała na Jasnej Górze

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi biskupów
#

# dochodzą wypowiedzi biskupów #

25.08. Częstochowa (PAP) - Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, współczesne problemy rodziny i zagadnienia ekonomiczne znalazły się wśród tematów poruszanych podczas czwartkowej sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Hierarchowie podsumowali też Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.

Część obrad hierarchowie poświęcili zagadnieniom finansowym, dotyczącym przede wszystkim działalności diecezji. Jak powiedział dziennikarzom przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, chodzi m.in. o uniknięcie błędów, do których dochodziło wcześniej, gdy "zabrakło kompetencji, a nie brakło dobrej woli" i dochodziło do zadłużenia instytucji kościelnych lub programów duszpasterskich.

"Trzeba potwierdzić pewne zasady, ale też i zabezpieczyć się wzajemnie, pomagając sobie swymi doświadczeniami i stwierdzić, czego od nas, biskupów diecezjalnych, żąda Kodeks prawa kanonicznego" - powiedział abp Michalik, przypominając, że duchownych poza prawem krajowym obowiązują także przepisy kościelne.

Hierarcha zwrócił uwagę, że ewangelizacja i prowadzenie parafii wymaga środków, które "powinny być bardzo dokładnie, uczciwie, solidnie i kompetentnie wykorzystane". Biskupi zastanawiali się też nad możliwościami pozyskiwania środków zewnętrznych, np. unijnych.

Rada podsumowała na spotkaniu zakończone w niedzielę w Madrycie 26. Światowe Dni Młodzieży, w których wzięło udział ponad 15 tys. Polaków, w tym ponad tysiąc wolontariuszy, którym towarzyszyło 15 biskupów oraz 700 kapłanów. Metropolita katowicki abp Damian Zimoń ocenił, że spotkanie w Madrycie jest dowodem na to, iż inicjatywa zapoczątkowana przez Jana Pawła II trwa i ma się bardzo dobrze. "Rzeczywiście błogosławiony Jan Paweł II tak rozkręcił i pogłębił ten temat, że być może spotkanie młodzieży świata odbędzie się kiedyś jeszcze raz w Częstochowie. Naprawdę warto do tego wracać i będzie to chyba podstawowy temat tego naszego dzisiejszego spotkania tu, u Matki Boskiej" - powiedział hierarcha.

Część biskupów oceniła, że niektóre polskie media poświęciły zbyt mało uwagi madryckiemu wydarzeniu. "Światowy Dzień Młodzieży pokazuje, jak dużo dobra jest w naszej młodzieży. Szkoda, że to dobro nie zostało tak ładnie pokazane w Polsce" - powiedział bp Henryk Tomasik, który organizował wyjazd na Światowe Dni Młodzieży. Jak podkreślił, były one "prawdziwym świętem wiary".

Biskupi rozmawiali też o polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i planowanych w związku z tym spotkaniach. 20 września w brukselskiej katedrze zostanie odprawiona msza z udziałem reprezentantów Episkopatu, na 25 września zaplanowano w Warszawie modlitwę o "ducha jedności w Europie". Na to spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele rządu i parlamentu.

Podczas obrad była też mowa o prześladowaniach religijnych. Abp Michalik podkreślił, że w ponad 140 krajach jest naruszana wolność religijna, a ludzie ciągle giną za wiarę.

Rada zajęła się też problematyką współczesnej rodziny, co jest związane z przygotowaniami do VII Kongresu Rodzin, który będzie się odbywać od 30 maja do 3 czerwca 2012 r. w Mediolanie. Motywami przewodnimi przyszłorocznego Kongresu będą: życie rodzinne, praca i świętowanie.

Dokumenty z czwartkowych obrad mają być opublikowane w piątek.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w nowym statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".

To drugie w historii spotkanie Rady. Podobnie, jak przed rokiem, biskupi spotykają się w jasnogórskim sanktuarium w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Hierarchowie pozostaną w Częstochowie do piątku, by wziąć udział w tych uroczystościach. Homilię podczas sumy pontyfikalnej m.in. w dziękczynnej intencji za beatyfikację Jana Pawła II wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.(PAP)

kon/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)