Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Europy apeluje do Polski o wsparcie języków mniejszości

0
Podziel się:

Eksperci Rady Europy zalecają Polsce większe wykorzystanie języków
mniejszości narodowych w szkołach, urzędach, a także w mediach - wynika z raportu o wykonaniu przez
Polskę Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych.

Eksperci Rady Europy zalecają Polsce większe wykorzystanie języków mniejszości narodowych w szkołach, urzędach, a także w mediach - wynika z raportu o wykonaniu przez Polskę Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych.

Raport powstał na podstawie wizyty ekspertów w Polsce między 7 a 10 lutego br., a także pisemnych kontaktów z władzami, organizacjami i stowarzyszeniami. Został opublikowany w Strasburgu w ubiegłym tygodniu.

Eksperci są zdania, że polski rząd powinien zmienić przepisy ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która przewiduje, że w gminach zamieszkanych przez minimum 20 proc. przedstawicieli innych narodowości niż polska, można wprowadzić dwujęzyczne nazwy miejscowości. W raporcie napisano, że takie ustalenie tego limitu na 20 proc. jest sprzeczne z Kartą.

Jednym z najważniejszych zaleceń skierowanych na podstawie raportu jest apel o "szkolenie nauczycieli i oferowanie nauczania w językach mniejszości: białoruskim, niemieckim, kaszubskim, łemkowskim i ukraińskim".

Pewne większe "wysiłki" polskich władz eksperci zalecają także w stosunku do rzadszych w Polsce języków mniejszości: ormiańskiego, czeskiego, karaimskiego, romskiego (romani), rosyjskiego, słowackiego, tatarskiego i jidysz.

"Więcej pracy trzeba na rzecz promowania tolerancji wobec mniejszości" - napisano w raporcie, odnotowując skargi ich przedstawicieli, np. na niszczenie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości.

Raport odnotowuje postulaty mniejszości części mieszkańców Górnego Śląska o uznanie śląskiego jako odrębnego języka, który podległaby ochronie na mocy Karty. W dołączonych do raportu uwagach polskiego rządu podkreślono oficjalne stanowisko, że śląski można uważać jedynie za dialekt języka polskiego, nie zaś osobny język, co potwierdziła Rada Języka Polskiego PAN.

Polska ratyfikowała Europejską Kartę Języków Regionalnych lub Mniejszościowych w 2009 r.; przygotowywane co trzy lata raporty mają na celu sprawdzenie, czy kraje-sygnatariusze wypełniają jej postanowienia. W przypadku Polski raport przygotowano po raz pierwszy. (PAP)

(planujemy kontynuacje tematu)

kot/ ro/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)