Notowania

wiadomości
16.04.2013 17:23

Rada Europy: Grecja może zakazać działalności Złotej Jutrzence

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks powiedział we wtorek, że Grecja ma pełne prawo zakazać politycznej działalności skrajnie prawicowej partii Złota Jutrzenka, oskarżanej o ataki na tle rasowym i propagowanie nazistowskiej ideologii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks powiedział we wtorek, że Grecja ma pełne prawo zakazać politycznej działalności skrajnie prawicowej partii Złota Jutrzenka, oskarżanej o ataki na tle rasowym i propagowanie nazistowskiej ideologii.

Muiżnieks powiedział w rozmowie z AP, że Grecja powinna poczynić bardziej radykalne kroki, by skutecznie zwalczać wzrost przemocy na tle rasowym. Złota Jutrzenka jest powszechnie oskarżana o podżeganie do nienawiści rasowej i etnicznej, a członkowie tej partii, włącznie z jej deputowanymi, byli zamieszani w brutalne ataki na imigrantów.

Muiżnieks przedstawił też raport na temat przypadków przemocy inspirowanej nienawiścią rasową, które stają się coraz częstsze w Grecji.

Rada Europy określa Złotą Jutrzenkę jako formację neonazistowską; sama partia utrzymuje wprawdzie, że nie popiera hitlerowskiej ideologii, lecz jej przywódcy wielokrotnie wyrażali podziw dla Adolfa Hitlera - przypomina AP.

W wyborach w czerwcu 2012 roku Złota Jutrzenka otrzymała 7 procent głosów i po raz pierwszy weszła do parlamentu; ma 18 mandatów w 300-osobowym zgromadzeniu. Jak komentuje AP, wyborczy sukces tej partii, która podczas kampanii wyborczej wzywała do tępienia napływających do Grecji imigrantów, szermując hasłem "Trzeba się pozbyć tego smrodu", zaszokował całą Europę.

Między czerwcem a październikiem 2012 roku członkowie Złotej Jutrzenki byli zamieszani w 17 brutalnych ataków na imigrantów. Na cudzoziemców napadają też zamaskowani napastnicy na motocyklach. Falę nienawiści wobec cudzoziemców podsyca agresywna, ksenofobiczna retoryka tego neonazistowskiego ugrupowania - podaje AFP, cytując raport Rady Europy.

Komisarz nie wezwał wprawdzie Aten otwarcie do zdelegalizowania Złotej Jutrzenki, podkreślił jednak, że pozostając "w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym", Grecja może legalnie zakazać działalności tej neonazistowskiej partii.

Złota Jutrzenka zareagowała na opublikowanie raportu, zamieszczając link do tego dokumentu na swych stronach internetowych i nazywając Radę Europy "syjonistyczną instytucją".

Według sondaży ta ksenofobiczna formacja cieszy się obecnie w Grecji 10-procentowym poparciem i jest trzecią siłą w kraju. (PAP)

fit/ mc/

13615766 13615944 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz