Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Krajowa SLD przyjęła uchwałę ws. rocznicy stanu wojennego

0
Podziel się:

Rada Krajowa SLD przyjęła w sobotę
specjalną uchwałę w 27-ą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu
wojennego. Powołała również siedmioosobową komisję etyki Sojuszu
oraz zespół samorządowy, który przygotuje partię do najbliższych
wyborów samorządowych.

Rada Krajowa SLD przyjęła w sobotę specjalną uchwałę w 27-ą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Powołała również siedmioosobową komisję etyki Sojuszu oraz zespół samorządowy, który przygotuje partię do najbliższych wyborów samorządowych.

Uchwała w sprawie stanu wojennego stwierdza m.in., że decyzja o jego wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku "spowodowana była stanem wyższej konieczności, koniecznością zapobieżenia szerzącej się anarchii, groźby wojny domowej i zbrojnej interwencji z zewnątrz".

Generał Wojciech Jaruzelski z kolei - jak głosi dokument - "powodowany odpowiedzialnością za los państwa, zdecydował się, jak sam przyznaje, na "mniejsze zło". Z "dezaprobatą" zatem, działacze SLD odnieśli się do "procesu osób, które podejmowały przed 27 laty trudną decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego".

"Wyrażamy solidarność z generałem Wojciechem Jaruzelskim i innymi osobami, którym wytoczono proces o wprowadzenie stanu wojennego" - podkreślono w dokumencie.

Autorzy uchwały uczcili jednocześnie pamięć i wyrazili uznanie dla "tych wszystkich, którzy byli prześladowani oraz doznali cierpień za to, że chcieli urzeczywistnić marzenie o demokratycznej Polsce".

"Apelujemy, aby pamięć o tym wydarzeniu służyła tworzeniu klimatu porozumienia i pojednania narodowego, niezbędnego dla rozwoju Polski w XXI wieku, a nie działania dla zemsty i odwetu" - podkreślono w uchwale.

Szef SLD Grzegorz Napieralski mówił na konferencji po zakończeniu Rady Krajowej, że uchwała to "dowód troski (Sojuszu) o pamięć historyczną i apel o niezakłamywanie historii".

"Mamy wrażenie, że dzisiaj politycy prawicy, szczególnie skrajnej prawicy, próbują zafałszować historię i przedstawić wydarzenia historyczne z okresu Polski Ludowej w całkowicie innym świetle, nie zważając na to, co działo się w tamtym czasie wewnątrz kraju, jak również jakie było otoczenie polityczne poza naszymi granicami" - stwierdził lider Sojuszu.

Rada przyjęła również stanowisko w sprawie sytuacji na rynku pracy w związku z kryzysem finansowym. Wezwała w nim m.in. rząd Donalda Tuska do publicznej debaty na ten temat i przedstawienia działań, jakie rząd będzie podejmował, by uniknąć wzrostu bezrobocia w Polsce.

Działacze Sojuszu uczcili specjalną uchwałą szóstą rocznicę zakończenia negocjacji akcesyjnych Polski do UE. Podkreślono w niej, że akcesję do Unii nasz kraj "zawdzięcza SLD". "Z niekłamaną satysfakcją stwierdzamy, iż to przede wszystkim rządy lewicy przyczyniły się przed 6 laty do pomyślnego zakończenia ówczesnych negocjacji akcesyjnych" - czytamy w uchwale.

W dokumencie znalazł się również apel do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by jak najszybciej podpisał Traktat Lizboński.

W swym wystąpieniu na Radzie Krajowej Napieralski wzywał też do zjednoczenia środowisk lewicowych przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślił, tylko wspólny start da im szansę na sukces.

Zdaniem szefa Sojuszu, im więcej posłów lewicy wejdzie do PE, tym mocniejsza będzie frakcja socjalistów, która będzie mogła walczyć o polskie interesy. Przypomniał, że PES (Partia Europejskicj Socjalistów) broniła niedawno polskich stoczni.

Napieralski zaapelował ponadto do szefów rad wojewódzkich SLD o nawiązanie współpracy z działaczami, którzy w ostatnim czasie opuścili SdPl wraz z trójką posłów tej partii - Bartoszem Arłukowiczem, Bożeną Kotkowską i Grzegorzem Pisalskim.

Rada powołała siedmioosobową Komisję Etyki SLD. W jej skład weszli m.in. dwaj byli wiceszefowie partii - Andrzej Jaeschke i Artur Hebda oraz były minister edukacji prof. Jerzy Wiatr.

W sobotę utworzona została także Komisja Statutowa Sojuszu, którą pokieruje Napieralski. Jej zadaniem będzie opracowanie projektu nowego statutu partii.

Rada Krajowa powołała też zespół samorządowy, pod kierunkiem szefa łódzkich struktur SLD Krzysztofa Makowskiego, który zajmie się przygotowaniami do następnych, zaplanowanych na 2010 rok wyborów samorządowych. Opracuje m.in. program samorządowy SLD. (PAP)

mkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)