Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada Naczelna SD wybrała Lisa na wiceszefa partii

0
Podziel się

Obradująca w piątek Rada Naczelna Stronnictwa Demokratycznego wybrała
Bogdana Lisa na wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego partii. Rada zdecydowała także o zwołaniu na
styczeń Kongresu Zwyczajnego - poinformował PAP Marcin Kalek z ZG SD.

bEhwnnSJ

Obradująca w piątek Rada Naczelna Stronnictwa Demokratycznego wybrała Bogdana Lisa na wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego partii. Rada zdecydowała także o zwołaniu na styczeń Kongresu Zwyczajnego - poinformował PAP Marcin Kalek z ZG SD.

Styczniowy kongres miałby zdecydować o zmianach w statucie, m.in. wykreśleniu funkcji szefa Rady Naczelnej, co uniemożliwiłoby istnienie dwuwładzy w partii - dodał.

Na posiedzenie Rady nie zostało zaproszonych kilkunastu jej członków, w tym m.in. ci, którzy w sobotę zostali zawieszeni w prawach przez Zarząd Główny.

bEhwnnSL

W sobotę szef Stronnictwa Paweł Piskorski wraz z grupą sprzyjających mu działaczy wyszedł z posiedzenia Rady Naczelnej. Zwołał zebranie Zarządu Głównego SD, który zawiesił w prawach ośmiu członków Rady. W wydanym oświadczeniu Marcin Kalek poinformował wówczas, że Rada Naczelna "utraciła możliwość podejmowania prawomocnych decyzji". Piskorski uważa, że zamieszanie w SD wynika z dążenia "starych działaczy" do utrzymania władzy w partii "za każdą cenę".

Naczelny Sąd Partyjny w poniedziałek uznał działania Zarządu za bezprawne. Potwierdził natomiast legalność przyjętych w sobotę przez Radę uchwał, m.in. w sprawie zwołania Nadzwyczajnego Kongresu partii, który ma podjąć decyzję o odwołaniu Piskorskiego.

Z kolei Piskorski jest zdania, że obrady i decyzja sądu są niewiążące, ponieważ - jak mówił - członkowie sądu są zawieszeni w swoich prawach. Zwolennicy szefa SD uważają, że na posiedzeniu Rady Naczelnej w sobotę nie było kworum, więc jej uchwały nie są wiążące. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

bEhwnnSR

joko/ par/ jra/

bEhwnnTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)