Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada nadzorcza EuRoPol Gazu o światłowodzie gazociągu jamalskiego

0
Podziel się:

Wykorzystanie możliwości światłowodu biegnącego wzdłuż gazociągu Jamał-Europa
było jednym z tematów posiedzenia rady nadzorczej EuRoPol Gazu, która obradowała w piątek w
Zakopanem - poinformowała służba prasowa Gazpromu.

Wykorzystanie możliwości światłowodu biegnącego wzdłuż gazociągu Jamał-Europa było jednym z tematów posiedzenia rady nadzorczej EuRoPol Gazu, która obradowała w piątek w Zakopanem - poinformowała służba prasowa Gazpromu.

EuRoPol Gaz, to właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego - niebieskie paliwo płynie nim z Rosji do Niemiec. Głównymi udziałowcami spółki są: Gazprom (48 proc.) oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (48 proc.), a 4 proc. należy do spółki Gas-Trading.

W tej ostatniej 36,17 proc. udziałów kontroluje Bartimpex Aleksandra Gudzowatego. Oprócz spółki Gudzowatego udziałowcami Gas-Tradingu są także PGNiG (43,41 proc.), Gazprom Eksport (15,88 proc.) oraz Węglokoks i Wintershall Erdgas Handelshaus (po 2,27 proc.).

Według służby prasowej Gazpromu, na posiedzeniu "rozpatrzono problemy bieżącej działalności finansowo-gospodarczej EuRoPol Gazu, w tym związane z zasadami kształtowania i rozliczania stawek taryfowych, wykorzystania mocy przesyłowych i możliwości linii światłowodowej gazociągu Jamał-Europa, a także z przeprowadzką spółki do nowej siedziby".

Służba prasowa Gazpromu przekazała też, że "przedyskutowano również dalsze kroki, zmierzające do rozwoju rosyjsko-polskiej współpracy w sferze gazowej".

Podała także, że pracom rady nadzorczej EuRoPol Gazu przewodniczył jej szef, wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew, stronę polską reprezentowali: prezes PGNiG Michał Szubski i jego zastępca Sławomir Hinc.

Na początku grudnia 2010 r. do statutu EuRoPol Gazu wpisana została zasada jednomyślności w podejmowaniu decyzji we wszystkich sprawach. W wypadku różnicy zdań wśród członków zarządu decyzje podejmować będzie rada nadzorcza, a jeśli ta nie zdoła osiągnąć jednomyślności, spory rozstrzygać będzie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Zmiany w statucie EuRoPol Gazu, to efekt polsko-rosyjskich ustaleń poczynionych w trakcie negocjowania międzyrządowej umowy o zwiększeniu dostaw gazu z Rosji do Polski. Została ona podpisana 29 października w Warszawie przez wicepremierów Polski i Rosji, Waldemara Pawlaka i Igora Sieczina.

Uzgodniono wtedy także równy podział akcji (50:50) w EuRoPol Gazie między PGNiG i Gazprom oraz przekazanie funkcji operatora jamalskiej rury polskiemu Gaz-Systemowi. To ostatnie posunięcie ma umożliwić przesył surowca tą magistralą podmiotom trzecim, czego domaga się Komisja Europejska.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ amac/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)