Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Ochrony Pamięci odnowi Górkę Powstańczą 1863 r. na Łyczakowie we Lwowie

0
Podziel się:

Renowację pomnika Szymona Wizunasa Szydłowskiego na Górce Powstańczej 1863
r. Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie zapowiedziała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Monument i otaczające go mogiły powstańców styczniowych mają być odnowione do jesieni 2014 r.

Renowację pomnika Szymona Wizunasa Szydłowskiego na Górce Powstańczej 1863 r. Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie zapowiedziała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Monument i otaczające go mogiły powstańców styczniowych mają być odnowione do jesieni 2014 r.

"Remont generalny nagrobka Szymona Wizunasa Szydłowskiego, jednego z bohaterów powstania styczniowego, oraz położonej wokół niego znanej i słynnej mogiły powstańców na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie to jedno z najtrudniejszych zadań, które postawiliśmy sobie w związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego" - powiedział PAP sekretarz Rady, Andrzej Krzysztof Kunert.

Podkreślił, że odnowienie lwowskiego zabytku, które ocenił jako "dużą operację logistyczną i finansową", odbywa się we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Niemal wszystko będzie trzeba zrobić od nowa. Okazuje się, że obecna forma pomnika nie jest do końca zgodna z oryginałem, który przeszedł kilka amatorskich remontów. Na szczęście uda nam się go odtworzyć na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej, m.in. ze starych fotografii" - mówił Kunert.

Postać Szymona Wizunasa z Moczydłów Szydłowskiego przedstawiona jest w chłopskiej siermiędze. Bohater trzyma w lewej ręce chorągiew Ziemi Witebskiej z Orłem, Pogonią i Archaniołem - otaczającym Matkę Boską, a prawą ma uniesioną w geście zachęcającym do boju. Pomnik powstał w 1909 r., a jego autorem jest znany rzeźbiarz lwowski Aleksander Zagórski, który zaprojektował wiele, dziś już zabytkowych, nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim.

Pomnik Szymona Wizunasa Szydłowskiego jest jednym z licznych wyrazów czci i pamięci o powstaniu 1863 r. W XIX w. pamięć o narodowym zrywie niepodległościowym nie mogła być swobodnie kultywowana. Polacy w warunkach popowstaniowych represji carskiej Rosji potajemnie stawiali na mogiłach krzyże, sypali ziemne kopczyki i urządzali kapliczki. Sytuacja poprawiła się podczas pierwszej wojny światowej, zwłaszcza w 1915 r. po wyparciu armii rosyjskiej z Królestwa Polskiego. Wśród najważniejszych wydarzeń upamiętniających bohaterów Powstania Styczniowego w tym czasie było postawienie w sierpniu 1916 r. tzw. krzyża Traugutta w miejscu jego stracenia (oraz czterech pozostałych członków Rządu Narodowego) 5 sierpnia 1864 r. na stokach Cytadeli w Warszawie.

Szef ROPWiM przypomniał też, że w dwudziestoleciu międzywojennym wielkim orędownikiem polskiej insurekcji z lat 1863-1864 był marszałek Józef Piłsudski, który oceniał ją jako bardzo ważny element świadomości narodowej i społecznej. Mając bardzo osobisty stosunek do powstania Piłsudski opublikował o nim kilka książek, m.in. "22 stycznia 1863 r." i "Zarys historii militarnej powstania styczniowego".

"W wolnej i niepodległej Drugiej Rzeczpospolitej to z polecenia Piłsudskiego wskrzeszono i przyznano żyjącym uczestnikom Powstania Styczniowego order Virtuti Militari, ten najświętszy symbol wojskowy honorujący męstwo" - dodał Kunert.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i trwało do jesieni 1864 r. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ponad 1,2 tys. bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zginęło w walkach, blisko tysiąc zostało straconych, a ok. 38 tys. władze carskie skazały na katorgę lub zesłały na Syberię. (PAP)

nno/ mjs/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)