Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radni z Gdańska dziękują Wałęsie i NSZZ "S" w 20. rocznicę 4 czerwca

0
Podziel się:

Z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989
r. Rada Miasta Gdańska przyjęła w czwartek uchwałę, w której
podkreśla, że był to "wielki narodowy sukces" i dziękuje
wszystkim, którzy się do niego przyczynili, w tym Lechowi Wałęsie
i członkom NSZZ "Solidarność".

Z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Rada Miasta Gdańska przyjęła w czwartek uchwałę, w której podkreśla, że był to "wielki narodowy sukces" i dziękuje wszystkim, którzy się do niego przyczynili, w tym Lechowi Wałęsie i członkom NSZZ "Solidarność".

Za uchwałą głosowało 26 radnych, a 4 (z liczącego 13 osób klubu opozycyjnego PiS) wstrzymało się od głosu. Z propozycją takiego uczczenia rocznicy 4 czerwca wystąpili rządzący Gdańskiem radni Platformy Obywatelskiej.

"My, radni Gdańska - miasta wolności i solidarności - pragniemy podziękować tym wszystkim, dzięki którym w wyniku przełomowych wyborów 4 czerwca 1989 roku Polska odzyskała suwerenność i należne jej miejsce w Europie" - napisano w uchwale.

"Na ten wielki narodowy sukces złożył się wysiłek wielu ludzi. Pragniemy podziękować im wszystkim. Przede wszystkim zaś dziękujemy: Lechowi Wałęsie, który w latach walki z nieludzkim systemem był dla wszystkich Polaków sztandarem i symbolem. Jego niezłomna postawa była dla wielu z nas drogowskazem i ostoją" - podkreślono w dokumencie.

Rada Miasta Gdańska podziękowała także członkom NSZZ "Solidarność", związku, który - jak napisano - "skupiał wszystkie siły dążące do niepodległości Polski". "To dzięki ich codziennej pracy niemożliwe stało się możliwe" - podkreślono.

Radni Gdańska wyrazili też podziękowanie Komitetom Obywatelskim "Solidarności". "Ludzie skupieni w Komitetach dali wspaniały przykład wielkiej bezinteresownej pracy na rzecz ojczyzny. Ich postawa jest dla nas wzorem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego" - czytamy w oświadczeniu.

Wybory 4 czerwca 1989 roku - częściowo wolne do Sejmu i wolne do Senatu - były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. W wyniku wyborów powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego. Konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.(PAP)

rop/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)