Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radom: Likwidacja poradni z powodu braku lekarzy specjalistów

0
Podziel się:

Zgodę na likwidację siedmiu poradni działających przy Radomskim Szpitalu
Specjalistycznym wyrazili w poniedziałek radni miejscy. Powodem zamknięcia poradni jest brak
lekarzy specjalistów, których zatrudnienia wymaga NFZ.

Zgodę na likwidację siedmiu poradni działających przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wyrazili w poniedziałek radni miejscy. Powodem zamknięcia poradni jest brak lekarzy specjalistów, których zatrudnienia wymaga NFZ.

Po burzliwej dyskusji radni zgodzili się na likwidację poradni antynikotynowej, endokrynologiczno - ginekologicznej, menopauzy, wspomaganego rozrodu. W szpitalu przy ul. Tochtermana w Radomiu nie będzie już także trzech poradni dla dzieci: psychiatrycznej, gastroenterologicznej oraz reumatologicznej.

Jak tłumaczy z-ca dyr. ds. lecznictwa szpitalnego w RSS dr Tadeusz Kalbarczyk, szpital ma duże problemy ze znalezieniem specjalistów, których zatrudnienia w takich poradniach wymaga Narodowy Fundusz Zdrowia. Według niego takie zalecenia NFZ wynikają z troski o pacjenta i z chęci zapewnienia mu jak najwyższego poziomu leczenia, ale jednocześnie sprawiają, że w poradniach nie ma kto przyjmować chorych.

Dużym problemem, według wiceszefa radomskiej lecznicy, jest znalezienie lekarzy specjalistów tzw. wąskich specjalizacji, np. reumatologii czy gastroenterologii dziecięcej. Dlatego - jak wyjaśnia - dotychczasowi podopieczni tych likwidowanych poradni będą kierowani np. do innych placówek w położonej sto kilometrów od Radomia Warszawie.

Kłopot jest także z ginekologami, którzy w większości mają prywatne gabinety. Nie są oni - według Kalbarczyka - zainteresowani pracą w przyszpitalnych poradniach.

Wicedyrektor RSS zastrzega, że niektóre z likwidowanych poradni, np. antynikotynowa, chociaż formalnie istniały w strukturze lecznicy, to tak naprawdę nigdy, ze względu na brak specjalistów, nie działały.

Kalbarczyka podkreśla, że szpital na razie nie ma innych problemów kadrowych i na żadnym z oddziałów szpitalnych nie brakuje fachowców. Przyznaje jednocześnie, że gdyby w Radomiu było więcej lekarzy specjalistów, wówczas szpital mógłby rozwijać działalność niektórych poradni i dzięki temu skróciłby się - czasami kilkumiesięczny - czas oczekiwania na wizytę, np. u kardiologa.

Zlikwidowane za zgodą Rady Miejskiej w Radomiu poradnie przestaną działać pod koniec listopada.(PAP)

ilp/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.