Notowania

wiadomości
05.06.2012 18:32

Radziewicz-Winnicki nowym wiceministrem zdrowia; Haber odwołany

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że nowym wiceministrem w resorcie został Igor Radziewicz-Winnicki, zaś dotychczasowy podsekretarz stanu Marek Haber został odwołany.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że nowym wiceministrem w resorcie został Igor Radziewicz-Winnicki, zaś dotychczasowy podsekretarz stanu Marek Haber został odwołany.

Radziewicz-Winnicki stanowisko objął we wtorek. Dymisja Habera obowiązuje od poniedziałku.

To kolejna zmiana personalna na najwyższych stanowiskach w Ministerstwie Zdrowia, odkąd od jesieni 2011 r. kieruje nim Bartosz Arłukowicz. Z resortu odwołano dwóch wiceministrów - Adama Fronczaka i Andrzeja Włodarczyka. Powołani zaś zostali Aleksander Sopliński i Agnieszka Pachciarz.

Media spekulują, że Pachciarz miałaby zająć miejsce odwołanego we wtorek szefa NFZ Jacka Paszkiewicza. Arłukowicz, pytany o to we wtorek, nie potwierdził tych doniesień.

Minister zdrowia powiedział wieczorem, że wtorkowa zmiana szefa NFZ "nie ma wielkiego związku ze zmianą na stanowisku wiceministra", ale jednocześnie zwrócił uwagę, że Radziewicz-Winnicki zajmuje się zarówno leczeniem w praktyce, jak i zdrowiem publicznym.

"To jest niezwykle ważne, że jest to specjalista w tej dziedzinie. Zmiany w NFZ muszą być połączone ze zmianami w zdrowiu publicznym. Musi być projektowana +konstytucja systemu ochrony zdrowia w Polsce+. Te zmiany muszą iść równolegle i tak jest to zaplanowane" - powiedział Arłukowicz na antenie "Polsatu News".

Dodał, że Marek Haber sam zrezygnował z zajmowanego stanowiska i "chciał wrócić do swoich poprzednich zajęć".

Obecnie w resorcie jest pięciu wiceministrów. Prócz Soplińskiego, Pachciarz i Radziewicz-Winnickiego, są to jeszcze Jakub Szulc (sekretarz stanu) oraz Cezary Rzemek.

36-letni Radziewicz-Winnicki to doktor nauk medycznych, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny), specjalista w zakresie pediatrii i zdrowia publicznego. Od lutego 2008 r. wykłada na ŚUM, gdzie był inicjatorem i koordynatorem podyplomowych studiów gerontologia i opieka nad osobami starszymi. W latach 2004-2012 pracował na wydziale społeczno-ekonomicznym Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i International Society for Social Pediatrics and Child Health.

Odwołany w poniedziałek 54-letni Haber wiceministrem zdrowia był od czerwca 2008 r. Zanim przyszedł do resortu, był dyrektorem szpitala w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie) oraz prezesem Stowarzyszenia Szpitali Powiatowych Województwa Małopolskiego, członkiem małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej. W resorcie zdrowia pracował m.in. nad przepisami dot. samorządu pielęgniarskiego i szpitali. (PAP)

ral/ pro/ bpi/ bos/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz