Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Randy Brecker i Włodek Pawlik zagrali z kaliskimi filharmonikami

0
Podziel się:

Legendarny amerykański trębacz jazzowy Randy Brecker zagrał w sobotę w
Kaliszu nadzwyczajny koncert z Trio Włodka Pawlika i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.
Artyści wykonali suitę poświęconą jubileuszowi 1850-lecia miasta i jego historycznej roli na
Bursztynowym Szlaku.

Legendarny amerykański trębacz jazzowy Randy Brecker zagrał w sobotę w Kaliszu nadzwyczajny koncert z Trio Włodka Pawlika i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Artyści wykonali suitę poświęconą jubileuszowi 1850-lecia miasta i jego historycznej roli na Bursztynowym Szlaku.

Zaprezentowano kompozycje Włodka Pawlika, zatytułowane "Amber Road". Jak poinformował ich autor, projekt ten składa się z sześciu rozbudowanych formalnie jazzowych utworów, powstałych na zamówienie Filharmonii Kaliskiej z okazji jubileuszu miasta.

"Często dzieje się tak, że utwory komponowane na zamówienie z okazji historycznie doniosłych wydarzeń traktowane są przez kompozytorów wręcz patetycznie. Stąd bierze się skłonność do epatowania odbiorców monumentalnymi formami, wspartymi często podniosłą literacką symboliką. Ja postanowiłem, trochę przewrotnie, stworzyć dzieło, którego istotą będzie przede wszystkim jazzowo-orkiestrowa narracja" - powiedział Pawlik podczas rozmowy z PAP.

Dyrektor Filharmonii Kaliskiej (FK) Adam Klocek przyznał, że to on namówił Pawlika, by specjalnie dla Kalisza napisał suitę "Bursztynowy Szlak", która będzie nawiązywać do "historii miasta i całego przebiegu szlaku, od Italii po Morze Bałtyckie".

"To był jeden z najważniejszych koncertów FK w tym jubileuszowym roku. Nie ukrywam, że planujemy nagranie płyty, jej wydaniem są zainteresowane wytwórnie w Polsce i USA" - powiedział dyrektor. Dzień przed koncertem poinformowano dziennikarzy, że ukaże się ona jeszcze w tym roku, późną jesienią.

Współpraca Pawlika z Breckerem już raz zaowocowała utworem pt. "Tykocin, jazz suite", inspirowanym Psalmami Dawida. Płyta, na której przedstawiono losy Tykocina została bardzo dobrze przyjęta w USA. Pierwsze wykonanie tego utworu odbyło się w lipcu 2008 r. w Białymstoku. Był też specjalny koncert w Tykocinie, skąd wywodzi się rodzina Breckerów.

W Trio Pawlika (fortepian) zagrali w Kaliszu Paweł Pańta (kontrabas) i Cezary Konrad (perkusja). Orkiestrę poprowadził Klocek. Melomani przyjęli ich ponad dwugodzinny koncert owacjami na stojąco, były dwukrotne bisy.

65-letni dziś Randy Brecker nagrywał z takimi artystami jak Billy Cobhan, Bruce Springesteen, Charles Mingus, Blood, Sweet and Tears, Horacy Silver, Frank Zappa, Chris Parker i wielu innymi. Akompaniował takim gwiazdom rocka i popu jak Janis Joplin, Stevie Wonder i James Brown. Na konferencji prasowej wyrażał się ciepło o jego współpracy z polskimi muzykami. W latach 70. był współtwórcą nowego stylu fusion, odgrywając jednocześnie wybitną rolę w jazzie akustycznym.

Według Klocka, koncerty w ramach festiwalu "Bursztynowy Szlak" są ważnymi w skali kraju wydarzeniami muzycznymi o charakterze międzynarodowym, promującymi twórczość artystyczną. Ich celem jest prezentacja dorobku kultury europejskiej w miejscu, w którym krzyżowały się i oddziaływały na siebie różne kultury - powiedział.

Kalisz, opisany w 142 roku naszej ery przez Ptolemeusza, był osadą położoną na drodze kupców handlujących bursztynem i przemierzających kontynent z południa na północ. Ówczesna Calisia był jednym z najważniejszych punktów tranzytowych w Europie. W latach zaborów miasto było skupiskiem mniejszości narodowych - żydowskiej, greckiej, niemieckiej i rosyjskiej.(PAP)

zak/ jp/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)