Notowania

wiadomości
30.08.2011 16:55

Rapciak został przewodniczącym rady nadzorczej PLL LOT

# dochodzi więcej informacji o spółce i nowym przewodniczącym rady #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi więcej informacji o spółce i nowym przewodniczącym rady #

30.08. Warszawa (PAP) - Zbigniew Rapciak został nowym przewodniczącym rady nadzorczej PLL LOT - podała we wtorek spółka. Rada z nowym szefem 12 września br. ma zdecydować, czy zarząd spółki podpisze parafowane porozumienie ze stewardessami i stewardami o czasie pracy i wypoczynku.

O wyborze Rapciaka zdecydowało we wtorek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Krawczyka, który pod koniec czerwca złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego. Krawczyk zrezygnował, gdyż w listopadzie 2010 roku został wiceprezydentem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego przy Unii Europejskiej, ma też obowiązki związane z polską prezydencją. Krawczyk nadal zasiada w radzie nadzorczej PLL LOT.

Biuro prasowe przewoźnika w komunikacie przesłanym PAP poinformowało, że Rapciak został powołany, jako członek do rady nadzorczej PLL LOT w lipcu 2009 r. Rapciak jest prezesem spółki Polskie LNG. Do marca 2009 r. był wiceministrem infrastruktury. W latach 2002-2008 był dyrektorem oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Wcześniej był m.in. wiceprezesem Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad w Warszawie.

Zbigniew Rapciak jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył podyplomowe studium z zakresu zarządzania i finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Odbył staże z zakresu zarządzania w Mediolanie. Jest autorem opracowań z zakresu zarządzania procesami inwestycyjnymi w infrastrukturze.

Rapciak obecnie zasiada również w radzie nadzorczej Poczty Polskiej.

Rada nadzorcza PLL LOT z nowym przewodniczącym 12 września br. może podjąć decyzję w sprawie ewentualnego podpisania porozumienia między zarządem spółki a Związkiem Zawodowym Personelu Pokładowego, które dotyczy czasu pracy i wypoczynku stewardess i stewardów. W spółce z tego powodu trwa referendum strajkowe, ma ono rozstrzygnąć, czy stewardessy i stewardzi będą strajkować.

Związek chce, aby zarząd spółki podpisał z nim porozumienie, które zostało parafowane w pierwszej połowie czerwca br. Rada nadzorcza spółki ma wyrazić na nie zgodę.

Do 31 sierpnia trwa w spółce referendum strajkowe, które zaczęło się 7 lipca, i było już kilkakrotnie przedłużane: pierwotnie miało się zakończyć 21 lipca, potem 29 lipca i 21 sierpnia.

Obecnie w spółce jest prowadzona restrukturyzacja we wszystkich obszarach jej działalności: majątkowej, zatrudnienia i organizacyjnej.

PLL LOT w pierwszym półroczu 2011 r. poprawił swój wynik na działalności podstawowej o 32 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r., wciąż jednak odnotowując 119,6 mln zł straty. W tym samym czasie 2010 r. strata była większa i wynosiła 151,5 mln zł. Od stycznia do czerwca tego roku zysk spółki osiągnął 123,3 mln zł w porównaniu do minus 132,5 mln zł w roku ubiegłym. Chodzi o zysk uzyskany ze sprzedaży biletów i innych operacji finansowych.

Spółka w tym czasie odnotowała wzrost w ruchu pasażerskim. W ruchu regularnym linia przewiozła o ponad 250 tys. pasażerów więcej niż w tym samym czasie 2010 r. To wzrost o 14 proc. W sumie - razem z pasażerami czarterowymi - LOT przewiózł w ciągu sześciu miesięcy ponad 2 mln 145 tys. pasażerów, co daje 8-proc. wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Z danych MSP wynika, że na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników, wobec 3470 w 2009 r. Łączne zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6967 osób.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji PLL LOT, Regionalny Fundusz Gospodarczy - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

W radzie nadzorczej spółki Rapciak jest reprezentantem Regionalnego Funduszu Gospodarczego. Z ramienia resortu Skarbu Państwa w RN PLL LOT oprócz Krawczyka zasiada jeszcze Paweł Mazur i Anna Kowalik. Pracowników PLL LOT reprezentują: Paweł Gronkiewicz, Izabella Szymajda i Alfred Dudek.(PAP)

aop/ amac/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz