Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport Departamentu Stanu: Al-Kaida wciąż największym zagrożeniem

0
Podziel się:

Mimo pewnego osłabienia Al-Kaida wciąż jest największym zagrożeniem
terrorystycznym dla USA - to główna konkluzja ogłoszonego w czwartek tegorocznego raportu
Departamentu Stanu o terroryzmie na świecie.

Mimo pewnego osłabienia Al-Kaida wciąż jest największym zagrożeniem terrorystycznym dla USA - to główna konkluzja ogłoszonego w czwartek tegorocznego raportu Departamentu Stanu o terroryzmie na świecie.

Według raportu, w 2009 r. Al-Kaida "poniosła znaczące porażki", ale wciąż pozostaje "prężną i dostosowującą się do zmiennych warunków grupą terrorystyczną, która pragnie atakować USA i interesy amerykańskie za granicą".

W ubiegłym roku liczba ataków terrorystycznych na świecie zmalała do 10 999. Zginęło w nich w sumie 14 971 ludzi. W 2006 r., kiedy wystąpiło największe nasilenie terroryzmu, zanotowano 14 443 ataki, w których śmierć poniosło 22 736 osób.

Chociaż Al-Kaida poniosła pewne straty w walce z wojskami rządowymi w Pakistanie - dowiadujemy się z raportu - to nadal stanowi największe zagrożenie terrorystyczne dla USA, w połączeniu ze swymi organizacjami w Jemenie oraz Afryce wschodniej i północnej.

W raporcie Departament Stanu wyraża zaniepokojenie, że Al-Kaidzie udaje się werbować coraz więcej członków i sympatyków w USA. Są to niekiedy rodowici Amerykanie, nawróceni na islam.

W związku ze wzrostem liczby zamachów terrorystycznych w Pakistanie i Afganistanie, Azja południowa wysunęła się w zeszłym roku na czoło jako region o największym zagrożeniu terrorystycznym. Zastąpiła w tej roli tradycyjnie niebezpieczny Bliski Wschód.

Na zamieszczonej w raporcie liście państw-sponsorów terroryzmu znalazły się, jak poprzednio: Iran, Sudan, Syria i Kuba. Iran uznano za kraj najbardziej aktywny w tej dziedzinie, podobnie jak w minionych latach.

Nie ma natomiast na liście Korei Północnej, zdjętej z niej w ub.r., chociaż ponownego wpisania na listę domaga się wielu członków Kongresu USA. Przypominają oni, że Korea Płn. zatopiła w marcu br. okręt południowokoreański.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)