Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport "Dwa lata solidarnego państwa": przełom w finansowaniu kultury

0
Podziel się:

Przełom w finansowaniu polskiej kultury,
walka o powrót do kraju rozproszonych polskich dzieł sztuki,
rządowe wsparcie budowy polskiego miasteczka filmowego - to
niektóre aspekty polityki kulturalnej obecnego rządu - wynika z
zaprezentowanego przez premiera we wtorek raportu pt. "Dwa lata
solidarnego państwa".

Przełom w finansowaniu polskiej kultury, walka o powrót do kraju rozproszonych polskich dzieł sztuki, rządowe wsparcie budowy polskiego miasteczka filmowego - to niektóre aspekty polityki kulturalnej obecnego rządu - wynika z zaprezentowanego przez premiera we wtorek raportu pt. "Dwa lata solidarnego państwa".

Obecny rząd zwiększył wydatki z budżetu państwa na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 7 proc. w roku 2006 (w stosunku do roku 2005). W budżecie na rok 2007 rząd przeznaczył na kulturę 1,9 mld zł - to najwyższa dotychczas kwota zarezerwowana na kulturę w polskim budżecie - głosi raport.

Szczególnie dużo zainwestowano w ochronę zabytków - w 2006 roku wydano na ten cel przeszło 100 mln zł, czyli blisko pięciokrotnie więcej, niż w roku 2005.

Szczególne miejsce w priorytetach "solidarnego państwa" zajmowało pielęgnowanie polskiej pamięci narodowej. W maju 2006 roku powstało Muzeum Historii Polski. Umacnianiu postaw patriotycznych służyć ma program "Patriotyzm jutra". Trwa wspierana przez rząd kampania społeczna "Pamiętam. Katyń 1940", przypominająca, szczególnie młodemu pokoleniu, wymiar tragedii zbrodni katyńskiej.

Na wniosek polskiego rządu Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o zmianie nazwy byłego obozu koncentracyjnego "Auschwitz-Birkenau" na "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940- 1945". Często pojawiające się w zagranicznych mediach przypadki nazywania nazistowskich obozów zagłady "polskimi" były dla Polski krzywdzące.

W 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej zainaugurowano program badawczy ministerstwa kultury oraz Instytutu Pamięci Narodowej "Straty osobowe oraz ofiary represji pod okupacją niemiecką". W ramach tego programu po raz pierwszy stworzona zostanie lista polskich ofiar wojny z 1939 roku oraz okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Autorzy raportu "Dwa lata solidarnego państwa" podkreślają zasługi obecnego rządu w walce o powrót do Polski rozproszonych podczas wojen dóbr kultury. "Portret Karola Podlewskiego" Matejki, średniowieczne bulle papieskie Grzegorza IX i Aleksandra IV, autograf Mazurka E-dur Chopina - to tylko niektóre cenne przedmioty, które udało się odzyskać. Rząd przekazał też specjalne środki na zakup archiwum Zbigniewa Herberta.

Dzięki wsparciu rządu do 2009 roku powstanie w Polsce jedna z nowocześniejszych w Europie wytwórni filmowych, usytuowana na niemal 500 hektarach dawnego lotniska wojskowego w Nowym Mieście nad Pilicą.

Obecny rząd stara się też o przyznanie prawa do organizacji wystawy EXPO 2012 we Wrocławiu. Projekt ma spore znaczenie dla promocji Polski w świecie - międzynarodowe wystawy EXPO to największe i najbardziej prestiżowe imprezy promocyjne o globalnym zasięgu. (PAP)

aszw/ abe/ gma/

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)