Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Raport o Afganistanie: nasilenie przemocy, opór talibów nie maleje

0
Podziel się

Operacja wojskowa USA i NATO w Afganistanie czyni bardzo powolne postępy
- przyznał we wtorek Pentagon w raporcie przedstawionym Kongresowi.

bEieBmEl

Operacja wojskowa USA i NATO w Afganistanie czyni bardzo powolne postępy - przyznał we wtorek Pentagon w raporcie przedstawionym Kongresowi.

Stwierdzono w nim, że liczba incydentów przemocy w Afganistanie zwiększyła się od kwietnia do końca września aż o 300 procent w porównaniu z 2007 rokiem.

"Wysiłki na rzecz zmniejszenia potencjału rebeliantów, ograniczenia ich bezpiecznych schronień i logistycznego wsparcia pochodzącego z Pakistanu nie przyniosły wymiernych wyników" - ocenili autorzy raportu.

bEieBmEn

Czytamy w nim, że talibowie prowadzą akcje zbrojne na większym obszarze niż poprzednio, chociaż podkreśla się też, że przeciwdziałanie ze strony sił USA i NATO stopniowo zwiększa bezpieczeństwo ludności w niektórych regionach.

W dokumencie Pentagonu oceniono, że siły talibów w Afganistanie przegrupowały się i dostosowały metody działania do nowej sytuacji, kiedy muszą walczyć ze wzmocnionymi w tym roku wojskami USA.

W Afganistanie przebywa obecnie około 95 000 wojsk amerykańskich i 48 tysięcy wojsk innych krajów międzynarodowej koalicji.

Z raportu można się też dowiedzieć, że Iran wciąż dostarcza broni talibom i że skutecznie okopali się oni w swoich bazach przy granicy z Pakistanem.

bEieBmEt

Pentagon przyznaje także, iż nie widać większych postępów w zwalczaniu korupcji w Afganistanie, gdyż rząd tego kraju nie angażuje się zbytnio w ściganie i karanie swoich skorumpowanych funkcjonariuszy.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

bEieBmEO
raport
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)