Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport: Ponad 115 mln wdów na świecie żyje w ubóstwie

0
Podziel się:

Ponad połowa z co najmniej 245 mln wdów na świecie żyje w ubóstwie -
wynika z raportu opisanego w środę przez AP i przedstawionego we wtorek w Nowym Jorku. Trudna
sytuacja wdów "jest ukrytym kryzysem humanitarnym" - stwierdziła Cherie Blair.

Ponad połowa z co najmniej 245 mln wdów na świecie żyje w ubóstwie - wynika z raportu opisanego w środę przez AP i przedstawionego we wtorek w Nowym Jorku. Trudna sytuacja wdów "jest ukrytym kryzysem humanitarnym" - stwierdziła Cherie Blair.

Raport zatytułowany "Niewidzialne i zapomniane ofiary: ciężka sytuacja wdów na świecie" został przygotowany na zamówienie założonej w Wielkiej Brytanii Fundacji Loomby, która zajmuje się udzielaniem pomocy wdowom i kształceniem ich dzieci.

Według raportu w najtrudniejszej sytuacji są 2 mln afgańskich wdów oraz co najmniej 740 tys. irańskich kobiet, które straciły mężów na skutek trwających konfliktów. Ciężki los dotyka również pochodzące z Afryki subsaharyjskiej wdowy i ich dzieci, które często są wyrzucane z domów, starsze wdowy zajmujące się swoimi wnukami, których rodzice zmarli na AIDS oraz młode wdowy w wieku od 7 do 17 lat z krajów rozwijających się.

"Na całym świecie wdowy są dyskryminowane" - powiedziała przewodnicząca fundacji i żona byłego brytyjskiego premiera Cherie Blair. "Zbyt często są one spychane na margines społeczny, żyją w ubóstwie i padają ofiarą nadużyć". W wyniku oszustw wiele z nich jest pozbawionych środków finansowych.

W badaniu podkreślono, że wdowy prześladowane są nie tylko w krajach rozwijających się, lecz również w Europie i Azji Środkowej. Najwięcej owdowiałych kobiet żyje w Chinach (43 mln), Indiach (42,2 mln), Stanach Zjednoczonych (13,6 mln) oraz Indonezji (9,4 mln).

Dzieci wdów, których na świecie żyje ponad 500 mln, często trafiają do świata przestępczego.

Fundacja Loomby została założona w 1997 roku przez Raja Loombę i jego żonę Veenę, w hołdzie matce Raja, która owdowiała w wieku 37 lat w Indiach, gdy jej mąż zmarł na gruźlicę. Samotnie wychowała ona siedmioro dzieci.

"Wdowy nie otrzymują wystarczającej pomocy. Brakuje środków, które zwiększałyby ich bezpieczeństwo i wygodę, promowałyby ich równy status oraz chroniłyby w sądach" - powiedział Raj Loomba. Celem fundacji jest umieszczenie tego tematu w porządku obrad ONZ i ogłoszenie 23 czerwca - daty urodzin matki Loomby - Międzynarodowym Dniem Wdów. (PAP)

jhp/ ro/

6486977

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)