Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport: w Częstochowie ponad 340 osób bezdomnych

0
Podziel się:

W Częstochowie jest ponad 340 osób bezdomnych. Większość to mężczyźni, w
wieku 50 lat i więcej, którzy stracili dach nad głową m.in. z powodu choroby alkoholowej oraz
konfliktów rodzinnych - wynika z raportu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

W Częstochowie jest ponad 340 osób bezdomnych. Większość to mężczyźni, w wieku 50 lat i więcej, którzy stracili dach nad głową m.in. z powodu choroby alkoholowej oraz konfliktów rodzinnych - wynika z raportu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Większość z 342 osób bezdomnych (w tym ponad 60 kobiet) przebywało w schroniskach, noclegowniach, przytuliskach, hostelu i ogrzewalni. Ponad 40 osób nie chciało skorzystać z pomocy; wszystkie przebywały w pustostanach na terenie miasta.

"Bezdomni to w większości osoby słabiej wykształcone, co nie znaczy, że nie zdarzają się osoby z wykształceniem średnim i wyższym. Wśród najczęstszych przyczyn bezdomności wymieniali - chorobę alkoholową, konflikty rodzinne oraz utratę pracy" - powiedział PAP rzecznik prasowy częstochowskiego MOPS Maciej Hasik.

Wiek bezdomnych to najczęściej 50 i więcej lat. "Młodsi w przedziale wiekowym od 20 do 30 lat też się pojawiają. Jednym z takich miejsc, gdzie spotkaliśmy młodych ludzi, była noclegownia dla bezdomnych rodzin (rodziny z dziećmi kierowane są tam przez MOPS - PAP)" - poinformował rzecznik MOPS.

Jak zauważył Hasik, w dużych miastach wielu bezdomnych przebywa na dworcach kolejowych, ale - jak się okazało - ten problem nie dotyczy Częstochowy. "Podczas odbywającego się w lutym liczenia, była tam jedna osoba, a przez dworzec autobusowy przewinęło się pięć osób" - powiedział Hasik.

Dodał, że znaczny odsetek bezdomnych - ok. 30 proc. - to osoby napływowe. "Wynika to z charakterystyki Częstochowy jako miasta pątniczego, pielgrzymkowo-turystycznego. Z tego względu niektórzy bezdomni wychodzą z założenia, że łatwiej tutaj się utrzymać z żebractwa" - powiedział.

Jak dodał, w lutym w Częstochowie rozpoczęła się kampania społeczna: "Dając - nie pomagasz. Pomagaj mądrze", podczas której miasto stara się uświadomić mieszkańcom, że poprzez dawanie datków żebrzącym wcale nie poprawia się ich sytuacji.

"Lepiej jest kierować ich do np. ośrodka, gdzie otrzymają jedzenie i pomoc psychologiczną" - dodał.

Częstochowskie placówki (schroniska, noclegownie, przytuliska m.in. dla rodzin, hostel, ogrzewalnie) dysponują 270 miejscami.

Na koniec lutego w liczącej ponad 230 tys. mieszkańców Częstochowie było ponad 16 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 14,2 proc. wobec średniej w regionie 12,1 proc.(PAP)

ktp/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)