Notowania

wiadomości
20.03.2013 14:05

RAŚ chce wprowadzenia inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców woj. śląskiego

Wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców woj. śląskiego jest jednym z trzech rozwiązań, które chce wprowadzić klub radnych Ruchu Autonomii Śląska w sejmiku. Mają one - według klubu - zapewnić większą przejrzystość działań samorządu wojewódzkiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców woj. śląskiego jest jednym z trzech rozwiązań, które chce wprowadzić klub radnych Ruchu Autonomii Śląska w sejmiku. Mają one - według klubu - zapewnić większą przejrzystość działań samorządu wojewódzkiego. *

W tzw. pakiecie zmian RAŚ proponuje trzy rozwiązania: inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców województwa, elektroniczne głosowanie na sesjach sejmiku oraz powołanie komisji ds. organizacji pozarządowych.

"Chcemy na szczeblu województwa wprowadzić te rozwiązania, które znane są już od dawna w Sejmie oraz w samorządach lokalnych. Obywatele będą mogli dzięki naszym propozycjom kontrolować swoich przedstawicieli w sejmiku" - poinformował PAP klub radnych RAŚ w sejmiku woj. śląskiego.

RAŚ˙proponuje, by inicjatywa uchwałodawcza przysługiwała 10 tys. mieszkańców - 10 razy mniej, niż potrzeba do wprowadzenia projektu ustawy pod obrady Sejmu. "Uznaliśmy, że brakuje takiego rozwiązania na poziomie województwa. Początkowo chcieliśmy wprowadzić to uchwałą, ale okazało się, że trwają zaawansowane prace nad zmianą statutu województwa śląskiego" - powiedział PAP przewodniczący klubu radnych RAŚ Henryk Mercik.

Dodał, że w tej sytuacji będą dążyć, aby proponowana zmiana - wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej na szczeblu sejmiku województwa - została ujęta w znowelizowanym statucie. "Myślę, że sprawa jest na dobrej drodze" - powiedział.

Kolejną zmianą, która może - zdaniem radnych - zapewnić większą przejrzystość działań samorządu wojewódzkiego, jest wprowadzenie elektronicznego głosowania na sesjach sejmiku. Z tym pomysłem RAŚ wystąpił po raz pierwszy w 2011 roku. "Dzięki temu mieszkańcy będą mogli sprawdzać, jakie decyzje podejmują ich przedstawiciele, a przede wszystkim czy uczestniczą w głosowaniach" - poinformował klub radnych.

Trzecim z postulatów jest powołanie przez sejmik komisji ds. organizacji pozarządowych. Komisja oprócz opiniowania projektów uchwał sejmiku miałaby integrować samorząd wojewódzki z trzecim sektorem (ogółem organizacji pozarządowych w województwie-PAP). "Organizacje pozarządowe powinny odgrywać bardzo znaczącą rolę w naszym życiu, nie tylko politycznym, ale i gospodarczym oraz kulturalnym. Odgrywają, ale wiemy, że nie jest to ten poziom znaczenia organizacji pozarządowych, z którym mamy do czynienia w społeczeństwach bardziej rozwiniętych - zachodnioeuropejskich. Wydaje nam się, że najlepszą platformą współpracy będzie komisja sejmikowa" - powiedział Mercik.

Projekt uchwały ws. powołania komisji - jak poinformował przewodniczący klubu - ma być rozpatrywany na poniedziałkowej sesji sejmiku.

Koalicja PO (22 radnych), RAŚ (4) i PSL (2) dysponuje obecnie w sejmiku 28 głosami; pozostałe mandaty należą do: SLD - 10, PiS - 9 (jeden wygaszony), Solidarna Polska - 1.(PAP)

ktp/ par/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz