Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RBN: biała księga bezpieczeństwa w przyszłym roku

0
Podziel się:

Jawne elementy z raportu Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego
zostaną opublikowane, jako biała księga w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiedział w
czwartek sekretarz RBN, szef BBN Stanisław Koziej.

Jawne elementy z raportu Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego zostaną opublikowane, jako biała księga w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiedział w czwartek sekretarz RBN, szef BBN Stanisław Koziej.

Posiedzenie Rady dotyczyło raportu z zakończonego w maju Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, przeprowadzonego na polecenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W czwartek prezydent powiedział, że praca nad raportem "jest związana z potrzebą ściślejszego definiowania problemów bezpieczeństwa, tak aby było można odróżnić te zagrożenia, które wynikają z cudzej, zewnętrznej złej intencji albo z chęci zagrożenia" od zagrożeń "wynikających z sił natury czy jakichś zjawisk niezależnych od czynnika politycznego zewnętrznego".

Komorowski poinformował, że jedna z rekomendacji SPBN dotyczy "szukania obszarów i sposobów zagwarantowania Polsce bezpieczeństwa przez równoległe, jednoczesne działanie na rzecz wszystkich międzynarodowych aspektów". Wyjaśnił, że chodzi o utrzymanie charakteru NATO "jako wysoko wyspecjalizowanego i przygotowanego sojuszu militarnego", a także wspieranie procesu integracji europejskiej m. in. w obszarze wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony oraz wspólnej polityki zagranicznej.

"Widzimy w tym odpowiednią reakcję na zmieniające się warunki środowiska bezpieczeństwa Polski w wyniku zarówno zmieniających się źródeł zagrożenia, jak i zmieniających się polityk poszczególnych krajów świata" - powiedział prezydent.

"Wnioski z przeglądu będą miały istotny wpływ także na podtrzymanie kursu na uzyskiwanie przez Polskę samodzielnych zdolności obronnych i reagowania na nowe okoliczności ewentualnych zagrożeń, a to się wiąże z realizowanymi już projektami nie tylko w obszarze militarnym, ale także pozamilitarnym" - dodał Komorowski.

"W tym przeglądzie zwracamy uwagę na konieczność umiejętnego wykorzystywania na rzecz wzmocnienia naszego bezpieczeństwa wspólnoty interesów z innymi zewnętrznymi podmiotami, takimi jak Stany Zjednoczone, ale nie tylko" - powiedział Koziej, który kierował komisją SPBN. Przypomniał w tym kontekście współpracę z Niemcami i Francją w trójkącie Weimarskim.

"Uważamy, że prawdziwe bezpieczeństwo można budować poprzez identyfikację wspólnych interesów, i na tej wspólnocie można budować praktycznie użyteczne rozwiązania" - dodał szef BBN.

Jako przykłady "relacji ze szczególnym partnerem strategicznym, jakim są Stany Zjednoczone" uznał przylot do Łasku stałego pododdziału naziemnego, który będzie przygotowywał rotacyjne pobyty amerykańskich lotników w Polsce, oraz planowane na 2018 rok umieszczenie w Polsce bazy amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. "Tak się szczęśliwie z punktu widzenia Polski składa, że niektóre narodowe interesy amerykańskie są zbieżne z naszymi narodowymi interesami" - powiedział Koziej.

Komorowski dodał, że podczas omawiania rezultatów przeglądu wywiązała się "bardzo ciekawa dyskusja przy przyjęciu definicji zagrożeń z tytułu zewnętrznej, źle motywowanej wobec Polski inspiracji". "To nie muszą być zagrożenia typu czołgi i rakiety, mogą być w cyberprzestrzeni w energetyce, mogą być także inne" - powiedział prezydent, dodając, że ten aspekt "innych" zagrożeń poruszył szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Według prezydenta "warto zbadać aspekt ewentualnego zewnętrznego czynnika działającego destrukcyjnie na społeczeństwo polskie w kontekście katastrofy smoleńskiej".

Celem Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, którego przeprowadzenie prezydent polecił jesienią 2010, była całościowa ocena bezpieczeństwa, wykraczająca poza aspekt militarny, uwzględniająca problemy społeczne, demograficzne, ekonomiczne, bezpieczeństwo energetyczne i cybernetyczne oraz sprawy zagraniczne. Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego ma być podstawą nowej strategii bezpieczeństwa państwa.

W pracach nad SPBN uczestniczyły cztery zespoły problemowe - interesów narodowych i celów strategicznych, oceny środowiska bezpieczeństwa, koncepcji działań strategicznych oraz systemu bezpieczeństwa narodowego. Prace poszczególnych zespołów i posiedzenia plenarne zakończyły się w maju, później powstał raport z przeglądu - niejawny dokument dla najwyższych władz państwa, będący zarazem podstawą opracowania jawnej białej księgi bezpieczeństwa narodowego.

Według Kozieja biała księga będzie sposobem na upowszechnianie wiedzy o warunkach bezpieczeństwa Polski o możliwych działaniach, potrzebach, o kosztach z tym związanych. Ma uświadomić "zarówno każdemu obywatelowi, jak i instytucjom państwowym, podmiotom prywatnym ich zadań w dziedzinie bezpieczeństwa". Biała księga ma również zawierać katalog zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta. Powołał ją w maju 2010 Bronisław Komorowski. W skład Rady wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie spraw wewnętrznych, obrony, spraw wewnętrznych i administracji oraz szefowie partii reprezentowanych w parlamencie.(PAP)

brw/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)