Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RE: ujawnienie źródeł dziennikarskich tylko w wyjątkowej sytuacji

0
Podziel się:

Ujawnianie źródeł dziennikarskich powinno być ograniczone do "przyczyn
o żywotnym interesie" - uznało w przyjętej we wtorek wieczorem rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne
Rady Europy, obradujące w Strasburgu.

Ujawnianie źródeł dziennikarskich powinno być ograniczone do "przyczyn o żywotnym interesie" - uznało w przyjętej we wtorek wieczorem rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, obradujące w Strasburgu.

Ujawnianie informacji dotyczącej tożsamości źródła powinno "być ograniczone do sytuacji wyjątkowych", gdy w grę wchodzi żywotny interes publiczny lub prywatny" - uważa ZP RE.

Odpowiednie władze powinny w każdym przypadku wskazać, z jakich powodów żywotny interes leżący w ujawnieniu tej informacji przeważa nad żywotnym interesem przemawiającym przeciwko niemu - zaznaczyło Zgromadzenie.

Jak podkreślają parlamentarzyści, ochrona źródeł informacji dziennikarskich "jest kluczowym warunkiem swobodnego wykonywania zawodu dziennikarza i poszanowania prawa ludności do bycia poinformowanym w sprawach leżących w powszechnym interesie".

ZP RE zaapelowało także do rządu i parlamentu Węgier o zmianę kontrowersyjnej ustawy medialnej, która wywołała międzynarodową krytykę. Jak podkreślili parlamentarzyści RE, ustawa ta nie powinna ograniczać prawa do wolności prasy, zapisanego w artykule 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Węgry są jednym z 47 państw członkowskich Rady Europy.

Unijna komisarz ds. mediów Neelie Kroes zażądała w piątek od Węgier wyjaśnień w sprawie kilku zapisów ustawy. Ma ona wątpliwości m.in. do objęcia obowiązkiem publikowania "wyważonej informacji" wszystkich mediów, choć zwykle dotyczy on wyłącznie stacji telewizyjnych. (PAP)

mw/ ap/

8197285

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)