Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rebelianci zdobyli terminal naftowy. Kaddafi wzywa do... zabawy

0
Podziel się

W mieście Marsa al-Burajka żołnierze dołączyli do demonstrantów. Przywódca Libii im grozi, ale i apeluje do zwolenników: tańczcie i śpiewajcie!

Rebelianci zdobyli terminal naftowy. Kaddafi wzywa do... zabawy
(PAP/EPA)
bEhEYUVx

aktualizacja 19:05

Miasto Marsa al-Burajka na wschodzie kraju jest pod kontrolą przeciwników Muammara Kadafiego. Żołnierze przeszli na stronę demonstrantów i pomagają w zabezpieczaniu portu - informuje Reuters. W telewizyjnym wystąpieniu Muammar Kaddafi zapowiedział, że reżim będzie walczył, a w razie potrzeby uzbroi plemiona Beduinów.

_ - Ten rejon jest pod kontrolą narodu - _ cytuje Reuters Mabruka Magrabiego, prawnika z Bengazi, który współpracuje obecnie z lokalnymi komitetami broniącymi Marsa al-Burajka.

Eksport ropy naftowej z Libii niemal ustał z powodu zmniejszenia produkcji, braku personelu i obaw o bezpieczeństwo - poinformowały w piątek źródła branżowe. Członek koalicji przeciwników Muammara Kadafiego, która twierdzi, że sprawuje władzę w Bengazi, zapewnił w piątek, że umowy naftowe, które są legalne i leżą interesie narodu libijskiego, będą honorowane.

bEhEYUVz

Kaddafi będzie walczył

Muammar Kaddafi wygłosił przemówienie do swoich zwolenników, którzy zebrali się w centrum Trypolisu. Wystąpienie transmitowała libijska telewizja. Kaddafi zapewnił, że _ wrogowie zostaną pokonani _ i wezwał swoich zwolenników do obrony kraju.

_ - Jeśli będzie trzeba, arsenały broni zostaną otwarte, każdy Libijczyk dostanie broń, każdy Libijczyk zostnie uzbrojony, tak że Libia zmieni się w płonące piekło. Jestem wśród obywateli, będziemy kontynuować walkę, zwyciężymy ich. Umrzemy na drogiej libijskiej ziemi - _powiedział libijski przywódca. Obiecał także tym, którzy go popierają, iż nadal będzie walczył w opozycjonistami.

Podczas, gdy w Libii trwa powstanie i giną ludzie, Kaddafi wezwał swoich zwolenników, by się beztrosko bawili. -_ Rozgośćcie się wszędzie, na ulicach, placach, tańczcie, spiewajcie, zostańcie całą noc, żyjcie w godności i z wysokim morale. Muammar Kaddafi jest jednym z was. Tańczcie i spiewajcie, radujcie się i cieszcie - apelował . _

bEhEYUVF

Topnieją szeregi zwolenników reżimu

Baza lotnicza Muitika, największa w Trypolisie, przeszła na stronę przeciwników Muammara Kadafiego - poinformowała telewizja katarska Al-Dżazira.

Posłuszeństwo Muammarowi Kadafiemu wypowiedziała też delegacja Libii przy mającej siedzibę w Kairze Lidze Arabskiej: _ - Przyłączyliśmy się do naszego narodu w jego uzasadnionych żądaniach zmiany i ustanowienia ustroju demokratycznego - _ głosi oświadczenie delegacji, potępiając jednocześnie _ odrażające zbrodnie wobec nieuzbrojonych obywateli _.

Libijska delegacja w Lidze zmieniła swą nazwę na _ przedstawicielstwo narodu libijskiego w Lidze Arabskiej _ - powiedział Reuterowi zastępca dyrektora protokołu Ahmed Nassuf.

bEhEYUVG

Również przedstawiciel Libii przy mającej siedzibę w Genewie Radzie Praw Człowieka ONZ oświadczył w piątek na jej forum, że wraz z całością swej delegacji reprezentuje _ wolną wolę _ narodu libijskiego. Adel Szaltut wystąpił z tą deklaracją na poświęconej kryzysowi libijskiemu sesji Rady, co zebrani dyplomaci przyjęli owacją.

_ - My, członkowie libijskiej misji, postanowiliśmy zdecydowanie służyć jako przedstawiciele narodu libijskiego i jego wolnej woli. Reprezentujemy wyłącznie naród libijski _- zaznaczył Szaltut.

Telewizja Al-Dżazira podała jednocześnie z Trypolisu, powołując się na libijskiego dziennikarza Nidara Kauana, który telefonował do Al-Dżaziry z Trypolisu, że walki w mieście obejmują coraz to nowe dzielnice stolicy Libii. Wymienił on m.in. dzielnice Faszlum, Zauia, Bin al-Szur i Al-Siahia.

bEhEYUVH

Według świadków w starciach zginęło co najmniej pięć osób. Telewizja Al-Dżazira informowała o śmierci dwóch protestujących. Wierni wychodzący z piątkowych modłów w meczecie na placu Algieria w śródmieściu Trypolisu, którzy przyłączyli się do demonstracji antyrządowych, zostali ostrzelani przez siły bezpieczeństwa.

Intensywna wymiana ognia trwa w dzielnicy Jumhurija i w pobliżu terenu jarmarku, który, zgodnie ze zwyczajem, odbywa się w każdy piątek. Według cytowanego przez Al-Dżazirę libijskiego dziennikarza, siły Kadafiego kontrolują w chwili obecnej w stolicy jedynie dzielnicę Bab al-Azizia.

Zakaz lotów nad Libią?

UE i NATO nie wykluczyły kontroli strefy zakazu lotów nad Libią, ale zależy to od mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ . UE jest zdeterminowana, by wprowadzić sankcje wobec reżimu Kadafiego; bardzo prawdopodobne, że formalna decyzja zapadnie już w poniedziałek.

- Sytuacja w Libii jest bardzo niebezpieczna. Trudnością jest to, że nie mamy dostępu do właściwej informacji - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton dziennikarzom na marginesie posiedzenia ministrów obrony UE w Goedoelloe, 30 km na wschód od Budapesztu.

bEhEYUVI

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/eksport;ropy;z;libii;zamarl;brakuje;rak;do;pracy,144,0,784528.html) Eksport ropy z Libii zamarł. Brakuje rąk do pracy Po groźbach Muammara Kaddafiego cena baryłki ropy Brent wzrosła niemal do 120 dolarów, czyli najwyższego poziomu od 2008 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t95675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipcjanie;chca;nowego;rzadu;technokratow,221,0,784605.html) Egipcjanie chcą nowego rządu technokratów Kilka tysięcy osób zebrało się na placu Tahrir w Kairze, by świętować rewolucję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t133500.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lud;zada;upadku;rezimu;jemen;wrze,121,0,784505.html) "Lud żąda upadku reżimu". Jemen wrze Zwolennicy i przeciwnicy prezydenta Alego Abd Allaha Salaha demonstrowali w stolicy kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t133640.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/100;tys;ludzi;na;ulicach;tunisu;protest,126,0,784510.html) 100 tys. ludzi na ulicach Tunisu. Protest Demonstranci wzywają do ustąpienia tymczasowy rząd Mohammeda Ghannusziego.
bEhEYUWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)