Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reding: sytuacja Romów w Europie jest "skandaliczna"

0
Podziel się:

Unijna komisarz ds. praw podstawowych i sprawiedliwości Viviane Reding
oceniła w piątek, że sytuacja Romów w Europie jest skandaliczna.

Unijna komisarz ds. praw podstawowych i sprawiedliwości Viviane Reding oceniła w piątek, że sytuacja Romów w Europie jest skandaliczna.

"Jest to przede wszystkim sprawa skandaliczna dla wszystkich Europejczyków" - powiedziała Reding na konferencji prasowej w Lozannie poświęconej przyszłości stosunków Szwajcarii z Unią Europejską.

"Mamy w Europie największą mniejszość - 10 milionów osób - która żyje w absolutnym ubóstwie, nie ma dostępu do mieszkań, a często także do służby zdrowia" - oświadczyła Reding.

Za szczególnie "skandaliczne" uznała to, że dzieci romskie nie mają dostępu do nauczania.

Reding wywołała we wrześniu spór z rządem francuskim wokół jego polityki wobec mniejszości romskiej. Francuzów rozwścieczyła nie tyle wzmianka o ewentualnej procedurze karnej ze strony Komisji Europejskiej, ile słowa Reding, porównujące sytuację we Francji do II wojny światowej. "Napawa mnie grozą, że w jednym z krajów UE są ludzie usuwani stamtąd najwyraźniej dlatego, że przynależą do określonej mniejszości etnicznej. Myślałam wcześniej, że po zakończeniu drugiej wojny światowej to sytuacja, która nie będzie już miała miejsca" - powiedziała wówczas Reding.

Powracając w piątek do tamtych wydarzeń, unijna komisarz wyraziła nadzieję, że "to poruszenie posłużyło(...) unaocznieniu, że żyjemy w państwie prawa i obywatele bez względu an to, kim są, mają w nim prawa".

"Mamy obowiązek rozwiązania kwestii skrajnego ubóstwa i faktu, że dzieci romskie nie chodzą do szkoły" - podkreśliła.

Dodała, że poprosiła wszystkie państwa członkowskie o przedstawienie "własnego programu integracji Romów".

Francja zlikwidowała setki nielegalnych romskich obozowisk i od początku roku odesłała 80 tys. Romów do krajów pochodzenia.(PAP)

mw/ kar/

7688095 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)