Notowania

wiadomości
28.03.2011 19:06

Redukcja ponad 120 miejsc pracy w Fortum Zabrze i Fortum Bytom

# dochodzi stanowisko związków #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi stanowisko związków #

28.03. Katowice (PAP) - Redukcję zatrudnienia o 25 proc., czyli o ponad 120 osób, zakłada przyjęty przez właściciela - Fortum Power and Heat Polska - plan restrukturyzacji dla Fortum Zabrze i Fortum Bytom - podała w poniedziałek spółka.

Redukcję zatrudnienia o 25 proc., czyli o ponad 120 osób, zakłada przyjęty przez właściciela - Fortum Power and Heat Polska - plan restrukturyzacji dla Fortum Zabrze i Fortum Bytom - podała w poniedziałek spółka.

Właściciel tłumaczy, że redukcje są konsekwencją integracji obydwu podmiotów i mają dotyczyć głównie stanowisk kierowniczych i administracyjnych. Związkowcy nie zgadzają się na zwolnienia tej skali - uważają informację o planach redukcji za próbę wywarcia presji na stronę społeczną w istotnej fazie negocjacji pakietu socjalnego dla załóg obu zakładów.

"Akwizycja EC Zabrze i ZEC Bytom daje nam możliwości rozwoju, ale tylko pod warunkiem przeprowadzenia w tych firmach gruntownych zmian. Wiedzieliśmy o tym, kupując oba zakłady i wiedzieli o tym również pracownicy, którzy od lat mieli świadomość konieczności inwestycji w starzejącą się infrastrukturę, na co z kolei nie pozwalała kondycja finansowa obu spółek" - powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prezes Fortum Zabrze i Fortum Bytom, Piotr Górnik.

Jak podają przedstawiciele spółki, po analizie sytuacji przejętych podmiotów "zaistniała konieczność wprowadzenia zmian w zakresie organizacji i sposobu ich działania". Planowane zmiany mają umożliwić poprawę wyników finansowych przedsiębiorstw i dać podstawy do rozwoju na lokalnym rynku energetycznym, a także przygotować obie firmy do przyszłych inwestycji.

Dyrektor d.s. Komunikacji Fortum Power and Heat Polska Izabela Van den Bossche podała, że redukcja zatrudnienia - o ponad 60 osób w obu zakładach - ma się zakończyć do końca tego roku. "Nie we wszystkich przypadkach będzie to zwolnienie. Zakładamy, że niektórzy pracownicy skorzystają z planu dobrowolnych odejść" - powiedziała PAP.

Zapewniła, że cały proces zostanie przeprowadzony po konsultacjach ze związkami zawodowymi i radami pracowniczymi. Van den Bossche zaznaczyła, że poziom redukcji zatrudnienia jest już przesądzony. Trwają jeszcze, co prawda uzgodnienia ze stroną związkową, ale dotyczą one technicznych spraw, jak wysokość odszkodowań.

"Dodatkowo firma zaoferuje program wsparcia w zakresie poszukiwania pracy, obejmujący m.in. doradztwo w obszarze możliwości przekwalifikowania się lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej" - zapewniła.

Jak wyjaśniła, część działalności obu spółek, z wyłączeniem działalności podstawowej, zostanie wydzielona do innych podmiotów w ramach grupy Fortum lub do firm niezależnych. Wprowadzony zostanie model funkcjonowania obowiązujący w innych częściach grupy.

Pełnomocnik związkowego zespołu negocjacyjnego w zabrzańskiej elektrociepłowni Piotr Wujec przekazał PAP, że związkowcy i pracownicy o planach właściciela dowiedzieli się w poniedziałek - podczas gdy w piątek, po wielotygodniowych negocjacjach z przedstawicielami nowego właściciela, otrzymali jego projekt pakietu socjalnego dla załogi.

"Nie padło wówczas ani jedno słowa o takich planach redukcji zatrudnienia, o których mowa w dzisiejszym komunikacie. Przez weekend opracowywaliśmy nasze stanowisko wobec projektu przekazanego nam w piątek i w poniedziałek rozmowy były kontynuowane, kolejne odbędą w środę i w czwartek. () To irytujący dla pracowników i reprezentujących ich związkowców sposób działania. Traktujemy to jako próbę wywarcia presji na negocjatorów i załogę" - ocenił Wujec.

Zaznaczył, że związkowcy nie zgadzają się na taki poziom redukcji zatrudnienia, o jakim poinformował zarząd Fortum w poniedziałkowym komunikacie. Przypominają też, że spółka Fortum Power and Heat przejęła po 85 proc. udziałów elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu mimo braku pakietów socjalnych dla załóg.

Pod koniec stycznia związki z zabrzańskiego zakładu skierowały w tej sprawie doniesienie przeciw resortowi skarbu do miejscowej prokuratury - argumentując m.in., że umowę prywatyzacyjną zawarto bez wymaganego prawem zabezpieczenia interesów pracowników prywatyzowanej spółki. Ministerstwo przedstawiło wówczas stanowisko, że uzgodnienie pakietu socjalnego dla załogi prywatyzowanej firmy nie jest warunkiem sprzedaży jej akcji inwestorowi.

Umowę kupna 85 proc. akcji spółki Elektrociepłownia Zabrze oraz 85 proc. akcji spółki Zespół Elektrociepłowni Bytom, Fortum Power and Heat Polska podpisało z Ministrem Skarbu Państwa jesienią ubiegłego roku. Całkowita wartość transakcji wyniosła ponad 82 mln zł. 3 stycznia 2011 r. oba zakłady zostały formalnie przejęte przez nowego inwestora.

Fiński koncern energetyczny Fortum należy do największych producentów i dystrybutorów prądu w krajach nordyckich, jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są w krajach bałtyckich, Polsce i Rosji. W sumie koncern zatrudnia ok. 11,5 tys. osób. Akcje Fortum notowane są na giełdzie w Helsinkach. (PAP)

mtb/ kon/ mki/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz