Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Redukcja ponad 120 miejsc pracy w Fortum Zabrze i Fortum Bytom

0
Podziel się:

Redukcję zatrudnienia o 25 proc., czyli o ponad 120 osób, zakłada przyjęty
przez właściciela - Fortum Power and Heat Polska - plan restrukturyzacji dla Fortum Zabrze i Fortum
Bytom - podała w poniedziałek spółka.

Redukcję zatrudnienia o 25 proc., czyli o ponad 120 osób, zakłada przyjęty przez właściciela - Fortum Power and Heat Polska - plan restrukturyzacji dla Fortum Zabrze i Fortum Bytom - podała w poniedziałek spółka.

Właściciel tłumaczy, że redukcje są konsekwencją integracji obydwu podmiotów i mają dotyczyć głównie stanowisk kierowniczych i administracyjnych.

"Akwizycja EC Zabrze i ZEC Bytom daje nam możliwości rozwoju, ale tylko pod warunkiem przeprowadzenia w tych firmach gruntownych zmian. Wiedzieliśmy o tym, kupując oba zakłady i wiedzieli o tym również pracownicy, którzy od lat mieli świadomość konieczności inwestycji w starzejącą się infrastrukturę, na co z kolei nie pozwalała kondycja finansowa obu spółek" - powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prezes Fortum Zabrze i Fortum Bytom, Piotr Górnik.

Jak podają przedstawiciele spółki, po analizie sytuacji przejętych podmiotów "zaistniała konieczność wprowadzenia zmian w zakresie organizacji i sposobu ich działania". Planowane zmiany mają umożliwić poprawę wyników finansowych przedsiębiorstw i dać podstawy do rozwoju na lokalnym rynku energetycznym, a także przygotować obie firmy do przyszłych inwestycji.

Dyrektor d.s. Komunikacji Fortum Power and Heat Polska Izabela Van den Bossche podała, że redukcja zatrudnienia - o ponad 60 osób w obu zakładach - ma się zakończyć do końca tego roku. "Nie we wszystkich przypadkach będzie to zwolnienie. Zakładamy, że niektórzy pracownicy skorzystają z planu dobrowolnych odejść" - powiedziała PAP.

Zapewniła, że cały proces zostanie przeprowadzony po konsultacjach ze związkami zawodowymi i radami pracowniczymi. Van den Bossche zaznaczyła, że poziom redukcji zatrudnienia jest już przesądzony. Trwają jeszcze co prawda uzgodnienia ze stroną związkową, ale dotyczą one technicznych spraw, jak wysokość odszkodowań.

"Dodatkowo firma zaoferuje program wsparcia w zakresie poszukiwania pracy, obejmujący m.in. doradztwo w obszarze możliwości przekwalifikowania się lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej" - zapewniła.

Van den Bossche podała, że część działalności obu spółek, z wyłączeniem działalności podstawowej, zostanie wydzielona do innych podmiotów w ramach grupy Fortum lub do firm niezależnych. Wprowadzony zostanie model funkcjonowania obowiązujący w innych częściach grupy.

Umowę kupna 85 proc. akcji spółki Elektrociepłownia Zabrze oraz 85 proc. akcji spółki Zespół Elektrociepłowni Bytom, Fortum Power and Heat Polska podpisało z Ministrem Skarbu Państwa jesienią ubiegłego roku. Całkowita wartość transakcji wyniosła ponad 82 mln zł. 3 stycznia 2011 r. oba zakłady zostały formalnie przejęte przez nowego inwestora.

Fiński koncern energetyczny Fortum należy do największych producentów i dystrybutorów prądu w krajach nordyckich, jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są w krajach bałtyckich, Polsce i Rosji. W sumie koncern zatrudnia ok. 11,5 tys. osób. Akcje Fortum notowane są na giełdzie w Helsinkach. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

kon/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)