Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Referendum na Słowacji m.in.ws.zmniejszenia liczby deputowanych

0
Podziel się

W sobotę na Słowacji odbywa się referendum w sprawie ograniczenia
immunitetu deputowanych, ograniczenia ich liczby, czy likwidacji abonamentu RTV. Przewiduje się
jednak, że ze względu na niską frekwencję referendum będzie nieważne.

bEgmOOfF

W sobotę na Słowacji odbywa się referendum w sprawie ograniczenia immunitetu deputowanych, ograniczenia ich liczby, czy likwidacji abonamentu RTV. Przewiduje się jednak, że ze względu na niską frekwencję referendum będzie nieważne.

Słowacy mają również zdecydować, czy powinno dojść do: zmniejszenia do 2014 roku liczby deputowanych w Radzie Narodowej (jednoizbowym parlamencie) ze 150 do 100, ustalenia limitów wydatków na zakup rządowych limuzyn, poprawy ustawy o mediach i możliwości głosowania przez internet w wyborach parlamentarnych oraz europejskich.

Referendum rozpoczęło się w sobotę o godzinie 7 rano i potrwa do godziny 22. Słowacy głosują w ponad 5 tysiącach lokali wyborczych. Wyniki plebiscytu mają być znane już kilka godzin po zakończeniu głosowania, a więc w nocy z soboty na niedzielę.

bEgmOOfH

W niedawnym sondażu ośrodka analitycznego Focus udział w głosowaniu zadeklarowało około 20 proc. uprawnionych. Aby referendum uznano za ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 50 proc.

Inicjatorem referendum jest wchodząca w skład rządzącej koalicji partia Wolność i Solidarność (SaS). Ugrupowanie zebrało ponad 350 tys. podpisów niezbędnych do rozpisania plebiscytu.

Opozycja nie zalecała udziału w referendum swym zwolennikom, a pozostałe partie centroprawicowej koalicji - Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska-Partia Demokratyczna (SDKU-DS) premier Ivety Radiczovej, Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) i węgiersko-słowacka partia Most-Hid - nie włączyły się do kampanii organizowanej przez SaS.

Słowacy jednak popierają pięć z sześciu wymienionych w referendum zmian, o czym świadczą wyniki badania ośrodka Focus. Najwięcej obywateli, aż 86 proc., popiera zmniejszenie liczby miejsc w parlamencie. Dużo zwolenników (blisko 75 proc.) ma też ograniczenie immunitetu, zmniejszenie wydatków na samochody dla urzędników państwowych, głosowanie przez internet, czy zniesienie abonamentu.

bEgmOOfN

Poparcia nie ma natomiast zmiana ustawy medialnej, ustanowionej w 2008 roku przez rząd Roberta Fico. Obecne prawo prasowe nakazuje środkom masowego przekazu publikację odpowiedzi zainteresowanych osób na mówiące o nich doniesienia prasowe. (PAP)

jo/ zab/ ls/

bEgmOOgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)