Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Regiony z pogranicza Polski, Słowacji i Czech chcą powołać wspólną instytucję

0
Podziel się:

O możliwości powołania wspólnej instytucji o
osobowości prawnej - Europejskiego Ugrupowania Współpracy
Terytorialnej (EUWT) - rozmawiali w Ostrawie przedstawiciele
samorządów woj. śląskiego i opolskiego, słowackiego kraju
żylińskiego oraz czeskiego kraju morawsko-śląskiego.

O możliwości powołania wspólnej instytucji o osobowości prawnej - Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) - rozmawiali w Ostrawie przedstawiciele samorządów woj. śląskiego i opolskiego, słowackiego kraju żylińskiego oraz czeskiego kraju morawsko-śląskiego.

EUWT to instytucja ponadnarodowa z osobowością prawną, której zadaniem jest wspieranie i ułatwianie współpracy terytorialnej w Unii Europejskiej. Do EUWT mogą należeć m.in. samorządy, państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz uniwersytety.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska, podczas spotkania w Ostrawie strona czeska podsumowała m.in. dotychczasowe działania w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Np. z 219,5 mln euro na polsko-czeskie projekty w latach 2007-2013, większość rozdysponowano już na projekty infrastrukturalne.

Do wydania zostało ok. 64 mln euro, m.in. na projekty ochrony środowiska, przeciwdziałaniu zagrożeniom oraz edukacji. Samorządowcy ustalili, że dalsza współpraca skoncentruje się wokół: rozwoju infrastruktury drogowej między partnerami, współdziałanie w walce z katastrofami i klęskami żywiołowymi oraz promocja wspólnych atrakcji turystycznych.

Czesi zaproponowali, by dla realizacji kolejnych przedsięwzięć powołać Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej - z sekretariatem w Ostrawie. Wskazali, że z tego rozwiązania z powodzeniem korzystają regiony francuskie współpracujące z regionami ościennymi - np. wszystkie projekty zgłaszane przez EUWT dostają unijne dofinansowanie.

Hejtman Kraju Morawsko-Śląskiego Jaroslav Palas przypomniał także, że jednym z inicjatorów i zwolenników wprowadzenia EUWT był pochodzący z Cieszyna pierwszy marszałek woj. śląskiego, obecnie wiceprzewodniczący komisji regionalnej Parlamentu Europejskiego, Jan Olbrycht.

Według Marzyńskiej, samorządowcy z Polski, Czech i Słowacji pozytywnie przyjęli pomysł powołania wspólnego EUWT, wskazując że wymaga on jeszcze doprecyzowania szczegółów. Marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski mówił m.in. o roli sprawnej sieci współpracy w kolejnych okresach programowania - przy mniejszych niż obecnie dotacjach dla regionów.

Dzięki EUWT, dwa miasta, powiaty czy regiony z dwóch stron granicy państwowej, np. polski i czeski Cieszyn, mogą - za zgodą swojego MSZ - powołać w jednym z krajów wspólną instytucję o osobowości prawnej, która będzie dla nich świadczyć usługi o charakterze transgranicznym, podlegając przepisom kraju, w którym mieści się jej siedziba.

Osobowość prawna ułatwia tu m.in. zarządzanie funduszami europejskimi, zatrudnianie pracowników i realizację działania, które obecnie są prowadzone przez partnerów równolegle po obu stronach granicy. Istotą EUWT nie jest przy tym prowadzenie działalności gospodarczej, lecz tylko ułatwienie współpracy terytorialnej między ich członkami. (PAP)

mtb/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)