Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Regulski o Kuleszy: działanie na rzecz samorządów było sensem jego życia

0
Podziel się:

Niezastąpiony ekspert i prawnik, twórca wielu przepisów i propagator idei
samorządności, który nie narzucał ludziom swoich rozwiązań, ale wsłuchiwał się w potrzeby
mieszkańców - tak zmarłego doradcę prezydenta ds. samorządu Michała Kuleszę wspomina prof. Jerzy
Regulski.

*Niezastąpiony ekspert i prawnik, twórca wielu przepisów i propagator idei samorządności, który nie narzucał ludziom swoich rozwiązań, ale wsłuchiwał się w potrzeby mieszkańców - tak zmarłego doradcę prezydenta ds. samorządu Michała Kuleszę wspomina prof. Jerzy Regulski. *

Prof. Michał Kulesza - prawnik, specjalista z zakresu administracji, współtwórca reform samorządowych z 1998 roku, doradca prezydenta ds. samorządu - zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 65 lat.

Polski ekonomista, doradca społeczny Prezydenta RP ds. samorządu, ekspert z zakresu samorządu terytorialnego Jerzy Regulski powiedział PAP w poniedziałek, że poznał Kuleszę w latach 70., jeszcze jako młodego doktora.

"Była między nami różnica pokolenia, dlatego też na początku trochę mu ojcowałem. Ale szybko wzbudził mój podziw dużą wiedzą i charakterem" - podkreślił Regulski. Zaznaczył, że nie było wówczas przyzwolenia władz na zajmowanie się tematyką samorządową, więc praca Kuleszy odbywała się w warunkach "półkonspiracyjnych".

"Upór, poświęcenie się sprawie zaowocowało powstaniem koncepcji, która była gotowa w momencie, gdy nastąpił przełom polityczny" - dodał profesor, wspominając udział Kuleszy w obradach Okrągłego Stołu w grupie ds. samorządu terytorialnego, gdzie pracował na rzecz odtworzenia samorządu terytorialnego i przebudowy ustroju administracyjnego.

Jak wspomina Regulski, Kulesza - choć bardzo młody - szybko z obiecującego naukowca stał się ekspertem i autorytetem w sprawach dotyczących samorządów i administracji.

Regulski podkreślił, że Kulesza nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat zajmował się samorządami - przygotowywał m.in. ustawę o samorządzie gminnym z 1990 r., a później realizował odbudowę powiatów i usamorządowienie województw, a także wiele innych projektów, programów i ustaw z zakresu administracji publicznej.

W opinii Regulskiego Kuleszę wyróżniały nie tylko wiedza, ale także podejście do ludzi. "Nie narzucał autorytarnie swoich pomysłów, ale wsłuchiwał się w potrzeby, w głos mieszkańców. Zakładał, że ludziom należy ufać i słuchać tego, co mają do powiedzenia w swoich sprawach" - wspominał profesor.

Według niego Kulesza rozumiał, że rozwój to nie tylko reformy, ale wspieranie samorządów różnego rodzaju działaniami, dlatego stworzył pierwsze wydawnictwo samorządowe, publikując wszystko, co było dla samorządności pomocne. Jak zaznaczył Regulski, kluczowe dla dobrego działania samorządów było wyszukanie najzdolniejszych ludzi. Kulesza - przypomniał - organizował prestiżowe konkursy na najlepsze prace magisterskie i licencjackie z dziedziny administracji publicznej, dbał o to, by na rozdaniu nagród byli obecni politycy.

Jako doradca prezydenta ds. samorządu (od 2010 r.) Kulesza pracował przy nowelizacji wielu ustaw. "Starał się usunąć bariery dla samorządu - np. w orzecznictwie sądowym, gdzie żądano, by gminy wykazywały się podstawą prawną do robienia czegokolwiek. To podważa ideę samorządności" - mówił Regulski. Zaznaczył, że żałuje, że Kulesza nie zobaczy, jak wchodzą w życie przepisy, nad którymi pracował. "Działalność samorządowa była sensem jego życia" - podkreślił. (PAP)

wni/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)