Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekonstrukcja arkady namiotu tureckiego trafi na aukcję WOŚP

0
Podziel się:

Rekonstrukcja arkady XVII- wiecznego namiotu tureckiego ze zbiorów Zamku
Królewskiego na Wawelu trafi na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rekonstrukcja arkady XVII- wiecznego namiotu tureckiego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu trafi na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tkanina, która zostanie wystawiona na licytację ma 330 cm wysokości i 140 cm szerokości. To kopia jednej z arkad namiotu tureckiego zdobytego pod Wiedniem w 1683 r. przez Jana III Sobieskiego.

"Cała dziesięcioosobowa pracownia Konserwacji Tkanin Zabytkowych przez cztery miesiące precyzyjnie odtwarzała fragment jednego z najcenniejszych dzieł orientalnych w zbiorach polskich. Wykorzystano materiały najwyższej jakości, tkaniny lniane i bawełniane, a w tłach szlachetny jedwab. Na skórzane elementy nałożono 24-karatowe złoto płatkowe" - powiedział PAP Jerzy Holc, kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego na Wawel.

Do prac włączyli się także konserwatorzy z innych pracowni: Skóry i Papieru, Rzemiosła Artystycznego, Ram i Pozłotnictwa oraz Mebli.

Arkadę namiotu odtworzono w skali 1:1. Prace trwały od sierpnia do listopada, a poprzedzone były zrobieniem rysunku i przygotowaniem materiałów tekstylnych oraz skóry. Konserwatorzy nie tylko wykonali rekonstrukcję, ale także sfinansowali materiały potrzebne do jej stworzenia.

Tkanina jest od poniedziałku prezentowana w pomieszczeniach Centrum Promocji i Informacji Zamku Królewskiego na Wawelu.

Licytacja rozpocznie się 29 grudnia i potrwa do finału WOŚP 12 stycznia.

Tegoroczna wystawa namiotu tureckiego w Zamku Królewskim na Wawelu trwająca od czerwca do września miała przypomnieć o 330 rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Namiot niebieski zdobyty pod Wiedniem w 1683 r., został w 1729 r. wywieziony z Krakowa do Saksonii przez Augusta II w celu uświetnienia wielkiej parady wojskowej. Był przechowywany w zbiorach Wettinów do lat 30. XX wieku. W 1934 r. zakupił go i ofiarował na Wawel polski antykwariusz Szymon Szwarc. (PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)