Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowa frekwencja w kinach we Francji

0
Podziel się:

W 2010 roku francuskie kina odwiedziło ponad 200 mln osób. Najwięcej od 1967 roku.

Rekordowa frekwencja w kinach we Francji
(RichVintage/iStockphoto)
bEKHHFph

W ubiegłym roku francuskie kina odwiedziło około 205 milionów osób, co jest największą liczbą widzów od końca lat 60. - podało radio Europe 1 na podstawie danych francuskiego Narodowego Centrum Kinematografii (CNC).

Mimo kryzysu gospodarczego w ubiegłym roku Francuzi jeszcze liczniej niż w poprzednich latach wybierali się do kin. Według CNC, liczba widzów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła po raz trzeci z rzędu, osiągając 205 mln. Jest to największa kinowa frekwencja nad Sekwaną od 1967 roku. W 2009 roku odnotowano też bardzo wysoką frekwencję - blisko 201 mln.

Największym wzięciem u francuskich widzów cieszyły się w minionym roku amerykańskie superprodukcje, w tym zwłaszcza takie filmy jak _ Incepcja _, najnowsza ekranizacja _ Harry'ego Pottera _ czy _ Saga Zmierzch: Zaćmienie _. W pierwszej dziesiątce francuskiego rankingu jest 7 filmów wyprodukowanych w USA.

bEKHHFpj

Statystyczne zestawienie pokazuje jednak, że francuscy widzowie chodzą także chętnie do kin na filmy rodzimej produkcji. Najbardziej popularnymi wśród tych ostatnich były komedia dramatyczna _ Les petits mouchoirs _ w reżyserii Guillaume'a Caneta z plejadą znanych aktorów, jak Francois Cluzet czy Marion Cotillard (ponad 5 mln widzów), oraz inna komedia _ Heartbreaker. Licencja na uwodzenie _ z Romainem Durisem i Vanessą Paradis (4 mln widzów).

Nieoczekiwanym sukcesem kasowym okazał się kameralny dramat o katolickich mnichach Xaviera Beauvois _ O bogach i ludziach _, który obejrzało w kinach w ubiegłym roku około 3 milionów Francuzów. Ten ostatni film, który wyprzedził w rankingach wiele amerykańskich hitów, jest francuskim kandydatem do Oscara.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t46890.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/w;kinach;nie;widac;kryzysu;bedzie;rekord,229,0,492773.html) W kinach nie widać kryzysu. Będzie rekord? 19,8 mln widzów odwiedziło kina w I półroczu. Za bilety zapłacili 332 mln złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t25393.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/rusza;kino;w;internecie;biletem;reklama,29,0,583709.html) Rusza kino w internecie, biletem reklama W repertuarze znajdzie się około tysiąc filmów dostępnych za darmo. Wystarczy obejrzeć reklamę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t75825.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/szef;sony;pictures;bedzie;ofensywa;3d,255,0,656895.html) Szef Sony Pictures: Będzie ofensywa 3D W kinach pojawią się nowe filmy, a firma uruchomi specjalny kanał telewizyjny.
bEKHHFpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)