Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rektor wrocławskiej Akademii Medycznej nadal zawieszony

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o podtrzymaniu przez ministerstwo decyzji o zawieszeniu rektora;
#

# Dochodzi informacja o podtrzymaniu przez ministerstwo decyzji o zawieszeniu rektora; #

30.11. Wrocław (PAP) - Wniosek o odwołania rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu prof. Ryszarda Andrzejaka z funkcji rektora tej uczelni był rozpatrywany przez Kolegium Elektorów w składzie niezgodnym z przepisami - uważa wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Oznacza to, że Andrzejak nadal jest zawieszony w pełnieniu obowiązków rektora.

Profesor został zawieszony przez minister zdrowia w związku z oskarżeniami o plagiat, którego miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej. W poniedziałek zebrało się Kolegium Elektorów uczelni, które miało zdecydować o przyszłości zawieszonego rektora. Za odwołaniem rektora głosowało 37 elektorów, 19 opowiedziało się przeciw, a od głosu wstrzymało się dwóch. Do odwołania Andrzejaka potrzebne było 75 proc. głosów, czyli wniosek musiałoby poprzeć 44 elektorów.

Tymczasem jak poinformował PAP rzecznik Akademii Medycznej Arkadiusz Foerster, według wiceministra zdrowia Adama Fronczaka "decyzje podjęte przez Kolegium Elektorów są dotknięte wadą i nie mogą być uznane za zasadne", gdyż Kolegium obradowało w składzie niezgodnym z przepisami.

Wiceminister uważa, że aby głosowanie było ważne, w statutowy skład kolegium musi wchodzić co najmniej 77 elektorów, gdy tymczasem Senat uznał za skład statutowy liczbę 62 elektorów.

Foerster wyjaśnił, że oznacza to, iż nadal obowiązuje zawieszenie profesora Andrzejaka w funkcji rektora uczelni. "Teraz odbędą się wybory uzupełniające do Kolegium Elektorów i ponownie będzie głosowany wniosek o odwołania profesora z funkcji rektora" - zaznaczył rzecznik.

Nieporozumienie z liczbą składu członków Kolegium Elektorów rzecznik tłumaczył tym, że ministerstwo pozostawiło wolną rękę Senatowi uczelni w podjęciu decyzji, czy należy ten skład uzupełnić, czy też nie. "Senat podjął decyzję, że nie ma potrzeby uzupełniania składu" - mówił Foerster.

Po poniedziałkowej decyzji Kolegium Elektorów o nieodwoływaniu rektora, Andrzejak poinformował o powrocie do pełnienia swej funkcji. Na zwołanej we wtorek konferencji prasowej przyznał, że decyzja Kolegium była dla niego zaskoczeniem, ale przyjmuje ją i nie zamierza podać się do dymisji, "ponieważ usankcjonowałoby to bezprawne metody usuwania rektorów".

Według pełnomocnika Andrzejaka, adwokata Grzegorza Łabudy, minister zdrowia nie może ponownie zawiesić rektora w pełnieniu jego obowiązków. "Minister skorzystał z jednego z trybów odwołania rektora. Decyzja została pozytywnie zaopiniowana przez senat uczelni, ale odrzucona przez kolegium, dlatego rektor wraca do pełnienia swojej funkcji" - tłumaczył w poniedziałek Łabuda.

Obecnie obowiązki rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu pełni prof. Marek Ziętek, dotychczasowy prorektor ds. nauki.

O plagiat w pracy habilitacyjnej oskarżył Andrzejaka związek Solidarność'80 w listopadzie 2008 r. Miał on - według związkowców - przepisać ok. 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

W lipcu 2010 r. sprawą zajął się zespół ds. etyki w nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego członkowie orzekli, że praca habilitacja Andrzejaka jest plagiatem. Zespół nie może jednak pozbawić rektora Akademii Medycznej stanowiska ani tytułu naukowego, ponieważ jest jedynie ciałem doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Wcześniej sprawą plagiatu zajął się powołany przez Ministerstwo Zdrowia rzecznik dyscyplinarny, który nie dopatrzył się nadużyć w pracy Andrzejaka. Sam rektor Akademii Medycznej twierdzi, że nie dopuścił się plagiatu.

W konsekwencji przeciągającego się postępowania w sprawie plagiatu Andrzejaka Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów 30 września zawiesiła Wydziałowi Lekarskiemu wrocławskiej Akademii Medycznej uprawnienia do nadawania habilitacji i prowadzenia procedur profesorskich. Akademia od tej decyzji się odwołała.(PAP)

pdo/ mic/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)