Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rektorzy szkół zawodowych przeciwko nowelizacji ustawy

0
Podziel się:

Projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie
wyższym uderza bezpośrednio w sektor niepublicznego szkolnictwa
wyższego i dąży do jego likwidacji - napisali rektorzy, zrzeszeni
w Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP), w
liście otwartym przekazanym w poniedziałek PAP.

Projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym uderza bezpośrednio w sektor niepublicznego szkolnictwa wyższego i dąży do jego likwidacji - napisali rektorzy, zrzeszeni w Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP), w liście otwartym przekazanym w poniedziałek PAP.

Zdaniem rektorów, przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wyraźnie preferuje uczelnie państwowe i "spowoduje w praktyce szybki upadek szkolnictwa niepublicznego (niepaństwowego) w Polsce!".

W ich ocenie, zmierzają do tego niektóre regulacje, zaproponowane w projekcie nowelizacji, m.in. art.20, który po nowelizacji daje ministrowi prawo do decydowania o odmowie udzielenia pozwolenia na utworzenie uczelni lub kierunku studiów w przypadku, "gdy za utworzeniem uczelni nie przemawiają dostatecznie względy społeczne lub gospodarcze".

Równie negatywnie oceniają zapisy, wymagające od uczelni niepublicznych stworzenia tzw. funduszu gwarancyjnego w wysokości 2 mln zł, lub określające liczbę studentów stacjonarnych (dziennych) jako nie mniejszą od liczby studentów niestacjonarnych (zaocznych).

Jak napisali rektorzy, "uczelnie w Polsce i wszystkich krajach rozwiniętych nie dzielą się, tak naprawdę, na państwowe i niepaństwowe, tylko na złe i dobre". Podkreślili, że uczelnie niepubliczne, podobnie jak publiczne, podlegają kontroli jakości kształcenia i jego poziomu, wykonywanej przez jedną i tę samą Państwową Komisję Akredytacyjną", i że jej wyników uczelnie niepubliczne "nie mają powodów się wstydzić".

Do listu otwartego dołączono uchwałę KRZaSP, że podejmie ona "wszelkie dopuszczalne prawem działania, mające na celu doprowadzenie do całkowitego odrzucenia" projektu nowelizacji. (PAP)

hp/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)