Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rektorzy szkół zawodowych przeciwni "amnestii" maturalnej

0
Podziel się:

Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół
Polskich (KRZaSP) nie popiera propozycji "amnestii" dla
maturzystów, którzy oblali jeden egzamin - powiedział PAP w
czwartek przewodniczący KRZaSP, prof. Jerzy Malec, rektor
Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Frycza Modrzewskiego.

Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP) nie popiera propozycji "amnestii" dla maturzystów, którzy oblali jeden egzamin - powiedział PAP w czwartek przewodniczący KRZaSP, prof. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Frycza Modrzewskiego.

"Nie należy rozwiązywać problemów edukacji przy pomocy decyzji administracyjnych, zwłaszcza gdy naruszają one zasadę nie działania prawa wstecz." - podkreślił Malec.

Propozycja amnestii maturalnej zawarta jest w projekcie rozporządzenia ministra edukacji narodowej. W tym samym rozporządzeniu jest m.in. mowa o wprowadzeniu do 2009 r. obowiązkowego egzaminu z matematyki na maturze.

Malec dodał, że Konferencja uważa za dobry pomysł wprowadzenie na maturze obowiązkowej matematyki.

"O tę zmianę zabiegali głównie rektorzy uczelni technicznych, którym zależało na podniesieniu poziomu wiedzy matematycznej nowych studentów. Ale to nie jedyny powód, dla którego matematyka, obok języka polskiego powinna być obowiązkowym przedmiotem na maturze. Ta dziedzina nauki rozwija umiejętność logicznego myślenia, pomaga też uczyć się innych przedmiotów" - wyjaśnił rektor.

Przychylnie odniósł się też do zawartego w projekcie pomysłu, aby abiturienci, którzy zdecydują się zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym, nie musieli zdawać egzaminu na poziomie podstawowym z tego samego przedmiotu. Podkreślił, że uczeń, przygotowując się do egzaminu na poziomie rozszerzonym, powtarza zarazem materiał obowiązujący na poziomie podstawowym. Nie ma więc potrzeby, aby zdawał "dwa razy to samo".

"Również przy rekrutacji na studia nie stanowi to problemu. Jeśli uczelnia wymaga konkretnej liczby punktów na poziomie rozszerzonym i uczeń spełnia ten wymóg, nie ma znaczenia, jaki wynik uzyskał na poziomie podstawowym, nie ma więc potrzeby, aby go zdawał" - zaznaczył Malec. (PAP)

ula/ lip/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)