Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rektorzy w Lublinie m.in. o rynku pracy

0
Podziel się:

Każdy uniwersytet chce zwiększyć szanse zatrudnienia swoich absolwentów, ale
nie ma na to prostej recepty - uważa przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich
prof. Wiesław Banyś. Problemy rynku pracy były jednym z tematów plenarnych piątkowych obrad KRUP w
Lublinie.

Każdy uniwersytet chce zwiększyć szanse zatrudnienia swoich absolwentów, ale nie ma na to prostej recepty - uważa przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich prof. Wiesław Banyś. Problemy rynku pracy były jednym z tematów plenarnych piątkowych obrad KRUP w Lublinie.

Banyś podkreślił, że uczelnie starają się realizować programy studiów w porozumieniu z przedsiębiorcami. Podał przykład Uniwersytetu Śląskiego, którego jest rektorem. "Mamy podpisaną umowę z regionalną izbą gospodarczą, która zrzesza prawie 500 firm różnego typu i rozmawiamy na temat tych programów studiów, które będą potrzebne w najbliższym czasie" - powiedział.

Zaznaczył, że uniwersytety nie mogą zmienić się w wyższe szkoły zawodowe, ponieważ mają inne zadania - jak powiedział - "kształcenie tej warstwy społeczeństwa, która będzie odpowiedzialna za nasz kraj".

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska - Macukow zwróciła uwagę na zaniedbanie szkolnictwa zawodowego. Jej zdaniem należy doprowadzić do tego, żeby dyplom zawodowy miał taką samą rangę jak dyplom magistra szkoły wyższej, uniwersytetu czy politechniki. "Dopiero wtedy będziemy w stanie powiedzieć, dlaczego taki wysoki poziom bezrobocia jest tej młodzieży, która kończy wyższe studia" - powiedziała.

Jej zdaniem wielu ludzi idzie na studia nie wiedząc, co chcą robić w życiu; idą tam bo "praktycznie rzecz biorąc nie ma innej alternatywy". "Tymczasem zarządzanie, prawo, politologia, marketing - to są te kierunki, o których już dawno wiadomo, że nie ma po nich przyzwoitej pracy" - dodała.

Zdaniem prof. Chałasińskiej-Macukow młodzież musi być bardziej świadoma tego, czego chce. "Przyzwoity fachowiec nie musi mieć 5-letnich studiów z marketingu, tylko musi mieć przyzwoite wykształcenie, rozwiniętą inteligencję i chęć kształcenia się w takim kierunku, który mu sprawia przyjemność, ewentualnie w takim kierunku, który mu będzie dawał pieniądze" - uważa prof. Chałasińska-Macukow.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Daria Nałęcz powiedziała, że badania wykazują potrzebę posiadania wyższego wykształcenia przez 40 proc. społeczeństwa. "Jeżeli w tej chwili 50 proc. maturzystów idzie na studia, to nie powinniśmy na to narzekać, bo to jest prawidłowa tendencja" - powiedziała.

Prof. Nałęcz wskazała na potrzebę rozwijania możliwości ciągłego kształcenia się ludzi dorosłych, co pozwala na dostosowanie się do potrzeb rynku pracy. Jak podała w Wielkiej Brytanii stale dokształca się 80 proc. ludzi wieku do 65 lat, natomiast w Polsce - tylko kilka procent.

"Wtedy, nawet jak ktoś studiuje bardzo nierynkowy kierunek, ale kocha ten kierunek - wolno człowiekowi kochać rzeczy niepraktyczne - to będzie mógł zdobyć swoje narzędzia na życie w innym cyklu kształcenia. Będzie już dojrzalszy, będzie miał tę podstawę intelektualną, która pozwoli mu o wiele łatwiej pokonywać kolejne etapy" - powiedziała prof. Nałęcz.

Członkowie KRUP przyjęli też uchwałę, w której uznali "za konieczne niezwłoczne wyłączenie wydatków dokonywanych w celu prowadzenia badań naukowych spod obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych" - poinformowała Anna Guzowska, rzeczniczka UMCS, gospodarza plenarnego posiedzenia KRUP.

"Uchwała została przyjęta jednogłośnie, jej uzasadnieniem jest stanowisko Uniwersyteckiej Komisji Nauki KRUP z 27 stycznia tego roku" - powiedziała Guzowska.

W stanowisku tym podkreślono, że przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych utrudniają efektywną i terminową realizację badań naukowych, ponieważ nakazują prowadzenie "długotrwałych i często uciążliwych" procedur przetargowych, a ze specyfiki badań naukowych wynika konieczność szybkiego decydowania o dodatkowych zakupach lub zlecanych usługach. (PAP)

kop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)