Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Renowacja zabytkowego grobowca na cmentarzu w Radomiu

0
Podziel się:

Renowacja XIX-wiecznego grobowca rodziny Nowickich i Wysockich była głównym
przedsięwzięciem zrealizowanym w tym roku przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza
Rzymskokatolickiego w Radomiu. Na 2014 rok planowana jest renowacja kolejnego zabytkowego grobu.

Renowacja XIX-wiecznego grobowca rodziny Nowickich i Wysockich była głównym przedsięwzięciem zrealizowanym w tym roku przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Na 2014 rok planowana jest renowacja kolejnego zabytkowego grobu.

Renowacja neoklasycystycznego nagrobka Nowickich i Wysockich kosztowała blisko 25 tys. zł. "Zrealizowano ją z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty, prowadzonej na radomskim cmentarzu w okresie Wszystkich Świętych; w sumie zebraliśmy wówczas blisko 34 tys. zł" - poinformował dziennikarzy wiceprezes Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR)w Radomiu Sławomir Adamiec, który w czwartek na radomskiej nekropolii zaprezentował odnowiony nagrobek.

XIX-wieczny nagrobek Nowickich i Wysockich jest wykonany z białego piaskowca. Ma prostą formę; na postumencie znajdują się tablice z nazwiskami osób, które spoczywają w tym miejscu. Pomnik zwieńczony jest urną. "Po renowacji bardzo zniszczony nagrobek odzyskał dawny blask. Został odnowiony, a w celu lepszego wyeksponowania oraz ochrony przed wilgocią, podwyższono go o około 30 cm" - dodał Adamiec.

W przyszłym roku planowana jest renowacja znajdującego się w bardzo złym stanie grobu Kobierskich i Piotra Błochowicza. Nagrobek uwieńczony jest unikatową żeliwną stelą z połowy XIX wieku. Pierwotnie została ona umieszczona w centrum dużej płyty, nakrywającej kryptę nisko nad gruntem. W jej ścianach zainstalowano tablice inskrypcyjne upamiętniające ośmioro członków rodziny Kobierskich i radomskiego kupca Piotra Błochowicza. Równie cenna jest otaczająca pole grobowe żeliwna balustradka z motywami strzał, wolut i łuków. Pieniądze na renowację zabytkowego grobu będą zbierane podczas tegorocznej kwesty.

Wiceprezes Komitetu podkreślił, że na istniejącym od dwustu lat cmentarzu jest wiele nagrobków wymagających pilnej renowacji. Według niego, zniszczeniu ulegają także te groby, które odnowiono w latach 90. XX w. nieco później. "Dlatego zachęcamy różnego rodzaju instytucje i stowarzyszenia do symbolicznej adopcji jednego z nagrobków. Chodzi o zobowiązanie do dbania o postument, systematycznego oczyszczania go" - stwierdził Adamiec. Wiceprezes podał przykład działającego w Radomiu Bractwa Kurkowego, które zadeklarowało się do opieki nad niedawno odnowionym nagrobkiem Stefci Lewandowskiej, zmarłej w 1873 r. córki radomskiego lekarza.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu obchodzi w tym roku 200-lecie istnienia; powstał w 1812 r. Wcześniej pochówki były organizowane przy parafiach. Do lat 70. XX w.., kiedy powstał cmentarz komunalny na Firleju, była to jedyna nekropolia w mieście, na której odbywały się pochówki mieszkańców Radomia wyznania rzymskokatolickiego.

Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 28,5 tys. grobów. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt i doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii. (PAP)

ilp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)